دوشنبه، 27 فروردین 1403 20:02
32260 یادداشت 1402/11/28 - 21:32

ابراز شادی و خوشحالی بعد از پیروزی، جُرم محسوب می‌شود ؟!

در بُحران روز افزونی که دامنگیر فدراسیون والیبال ایران شده و انتخاب سرمربی تیم ملی کشورمان که بسیار هم حائز اهمیت است، دغدغه دوستداران والیبال شده و مدیران مصلحتی درمانده و عاجز در انتخاب سرمربی! متأسفانه شواهد دائم التزاید فساد اخلاقی و بی‌قیدی مسئولان نشان می‌دهد که فقدان گسترده مدیریتی، والیبال ایران را دچار مخاطره کرده است!

به گزارش دیوان نیوز؛ در بُحران روز افزونی که دامنگیر فدراسیون والیبال ایران شده و انتخاب سرمربی تیم ملی کشورمان که بسیار هم حائز اهمیت است، دغدغه دوستداران والیبال شده و مدیران مصلحتی درمانده و عاجز در انتخاب سرمربی! متأسفانه شواهد دائم التزاید فساد اخلاقی و بی‌قیدی مسئولان نشان می‌دهد که فقدان گسترده مدیریتی، والیبال ایران را دچار مخاطره کرده است!

در کجای دنیا دیده شده که مربیان پس از پیروزی تیمشان در مسابقات نباید ابراز شادی کنند؟!

در کشورهای اروپایی و حتی کشورهای پیشرفته آسیایی مربیان پس از پیروزی می‌توانند همدیگر را در آغوش بکشند و ابراز خرسندی کنند اما در کشور ما شادی کادر مربیگری جُرم محسوب می‌شود و به عبارتی باعث تحریک تماشاگر نماها می‌گردد و عاملی است برای درگیری‌های فیزیکی؟!

نگرش ها متفاوت شده و در جامعۀ ماده گرائی که مبنای ورزش قرار گرفته و به سهولت بَد اخلاقی و بی‌فرهنگ و انضباط را در ورزش‌مان حاکم کرده و بُرد و باخت است که صفات حَسنه را در ورزش تحت‌الشعاع قرار داده تاجایی که ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی در مسابقات  نادیده انگاشته می شود که درگیری و زد و خوردهای اخیر بازیکنان و تماشاگران در اردکان و خراسان جنوبی مؤید آن است!

اما هم به شادی کردن آقای عباسعلی میرحسینی ارتباط داشته که ازجمله مربیان با اخلاقی  است که چه در زمان بازیگری و چه در دوران مربیگری دارای شخصیت قابل احترامی در بین ورزشیان بوده است؟

تصمیم‌هایی که در کمیته انضباطی برای خاطیان و عاملان در گیری‌های اخیر گرفته شده که در سال‌های اخیر بارها شاهد آن بودیم این سؤال را در افکار عمومی متبادر می‌کند که آیا جرایم صادره در کمیته انضباطی در اشاعه فرهنگ و اخلاق در ورزش چاره‌ساز خواهد بود؟

من نگارنده  که چنین تصوری را ندارم.

*جریمه و نقره داغ در والیبال اردکان!*

 از دیدارهای هفته‌های اخیر لیگ برتر والیبال دیدار تیم‌های چادرمَلو وایفاسرام در شهرآورد اردکان بود که  به مصاف یکدیگر رفتند و متأسفانه این مسابقه با حواشی‌هایی همراه بود.

جلسه فوق‌العاده کمیته انضباطی خارج از برنامه عادی برای بررسی حواشی این مسابقه و برخورد جدی با عاملان و خاطیان روز دوشنبه ۲۳ بهمن ماه با حضور وحید مرادی سرپرست و تمامی اعضای فدراسیون والیبال برگزار شد و آرای کمیته انضباطی بدین شرح اعلام گردید.

 علی عطایی، مهدی کبیری پور، بهمن جهاندیده و سجاد جلوداریان با عنوان مدیرعامل، سرپرست و بازیکنان چادرمَلو در جلسه حاضر بودند و از باشگاه ایفاسرام به‌رغم دعوتی که  به عمل آمده بود فقط عباسعلی میرحسینی سرمربی تیم در جلسه حضور پیدا کرده بود.

در ابتدا،  گزارش ناظر مسابقه که حکایت از ابراز خوشحالی میرحسینی از نتیجه حاصله و پس از پایان بازی و درگیری بین برخی تماشاگرها و بازیکنان داشت، قرائت گردید. در ادامه حاضرین به عملکرد خود پرداختند که برخی از آنان ضمن پذیرش رفتار غیر متعارف و غیر قابل دفاع خود مطالبی را بیان داشتند. پس از آن حاضرین به پرسش‌های اعضای کمیته انضباطی پاسخ دادند. سپس اعضای کمیته انضباطی بر لزوم تمرکز و "خویشتن داری" یا *اغماض* تأکید ورزیده و دیدگاه خود را مطرح کردند.

مشروح مذاکرات به شرح مبسوط در صورتجلسه کمیته انضباطی مضبوط است.

در خاتمه فیلم درگیری مسابقه مورد بازبینی اعضا قرار گرفت. با اعلام ختم رسیدگی، کمیته انضباطی پس از مشورت با اعضا با استناد به ماده۳ و بندهای ۱ و ۲ و۳ ماده ۴ آئین‌نامه انضباطی به شرح زیر اتخاذ رأی نمود.

الف) باشگاه چادرمَلو

۱- به لحاظ میزبانی و تأکید بر اینکه باشگاه میزبان مسئول حفظ نظم و امنیت سالن مسابقه می‌باشد، باشگاه چادرمَلو به دو جلسه محرومیت از حضور تماشاگر در بازی‌های خانگی و پرداخت مبلغ پانصد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم گردید.

۲- مهدی کبیری پور سرپرست تیم والیبال چادرمَلو به لحاظ برخورد فیزیکی با تماشاگر به "یک" جلسه محرومیت از حضور در سالن مسابقه محکوم گردید.

۳- سجاد جلوداریان بازیکن، به لحاظ برخورد فیزیکی و درگیری با اعضای تیم مقابل تا پایان مسابقات لیگ برتر فصل ۱۴۰۲ از شرکت در مسابقات محروم و به مبلغ پانصد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم گردید.

۴- مهرداد بابایی بازیکن، نظر به درگیری و برخورد فیزیکی با اعضای تیم مقابل و یکی از اعضای تیم خودی به چهار جلسه محرومیت از شرکت در مسابقات و سیصد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم گردید.

۵- بهمن جهاندیده به علت برخورد غیر متعارف و سابقه قبلی در کمیته انضباطی به "دو" جلسه محرومیت از حضور در مسابقات که تا پایان فصل ۱۴۰۲ به حالت تعلیق در می‌آید، محکوم گردید.

ب) باشگاه ایفاسرام

۱- به لحاظ ورود برخی تماشاگرهای منتسب به باشگاه ایفاسرام که با سرپرست و برخی اعضای تیم چادرمَلو درگیری ایجاد کرده‌اند، باشگاه ایفاسرام به یک جلسه محرومیت از حضور تماشاگر در بازی خانگی و پرداخت  سیصد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم گردید.

۲- عباسعلی میرحسینی سرمربی ایفاسرام به لحاظ بروز رفتار "هیجانی" که تا حدودی فضای سالن مسابقه را تحت تأثیر قرار داده است، به یک جلسه محرومیت از حضور در مسابقه محکوم گردید!

۳- حسین تهام پور به لحاظ برخورد فیزیکی با اعضای تیم مقابل تا پایان دور برگشت از حضور در سالن مسابقه محروم گردید.

۴- محمد مهدی قانع تدارکات باشگاه به لحاظ شرکت در درگیری به دو جلسه محرومیت از حضور در سالن که تا پایان مسابقات لیگ سال ۱۴۰۲ به حالت تعلیق در می‌آید، محکوم شد.

رأی صادره در بندهای ۲ و ۵ قسمت الف وبندهای ۲ و ۴ قسمت ب قطعی است .

سؤال اینجاست صرف نظر از رأی غیر منصفانه‌ای که در ارتباط با شادی و هیجان سرمربی ایفاسرام صادر شده! مبنای غائی رفتارهای ناشایست و غیر اخلاقی و غیر ورزشی سایر افراد عامل بروز چنین حوادث دور از فرهنگ در ورزش ومنش جوانمردی با صدور این احکام و این جرایم و تبعیت از این گونه برخورد به "اصطلاح" جدی  واقعاً می‌تواند نتیجه‌بخش و سودمند به حال ورزش به‌ویژه والیبال کشورمان باشد؟

 

نویسنده: اصغر قلندری 1. تانژانت زاويۀ تغييرات قلعه‌نویی صفر است / فرصت‌سوزی یکسالۀ تیم‌ملی!
 2. واحد سوم گازی نیروگاه ‌گهران به شبکه برق کشور متصل شد
 3. مدیریت تغییر اقلیم و گسترش اقتصاد سبز، راهبرد اصلی دولت
 4. بیش از ۵۷ هزار بازدید از شروع طرح سلامت نوروزی انجام شد
 5. دستگاه‌های امدادی البرز در آماده‌باش
 6. تعریف بسته‌های سرمایه‌گذاری در مدیریت شهری کرج
 7. ارائه ۲۸ هزار خدمت امدادی توسط هلال احمر البرز
 8. کاهش ۶۷ درصدی شعب نامتعارف
 9. نظامی‌گرایی اقتصادهای اروپایی
 10. وزیر دفاع پاکستان برای طالبان افغانستان خط و نشان کشید
 11. کلیت مجلس دوازدهم انقلابی است
 12. کاهش رکود تورمی مسکن با اقدامات دولت سیزدهم
 13. کاهش ۱۰۰ درصدی تصادفات درون شهری در البرز
 14. روبینیو 9 سال به زندان خواهد رفت!
 15. وار تا 20 روز آتی به ایران می‌آید
 16. آب، منبع استراتژیک کلیدی تهدیدات امنیت جهانی
 17. افزایش ۲ برابری کارت آزاد جایگاه‌های سوخت در نوروز
 18. شناگر اصفهانی رکورد ملی خود را جابه‌جا کرد
 19. برگزاری اولین گردهمایی مشترک رؤسای هیئت‌ها، انجمن‌های ورزشی و  مسئولان کمیته‌های پارکور کشور
 20. درهای نمایشگاه رسانه های ایران باز شد
 21. افزایش دو و نیم برابری بودجه فرهنگی شهرداری کرج
 22. آیین تحلیف اعضای هیئت منصفه مطبوعات البرز برگزار شد
 23. گرم‌ترین آذر ۳۳ سال اخیر کشور ثبت شد
 24. خواص بسترساز مشارکت حداکثری در انتخابات شوند
 25.  روایت تکراری اختلاف و التهاب
 26. یک هشتم لیگ قهرمانان آسیا؛مشابه ولی متفاوت
 27. نقش «اقتصاد مقاومتی» در عبور از تنگنای تحریم
 28. ابراز شادی و خوشحالی بعد از پیروزی، جُرم محسوب می‌شود ؟!
 29. به بهانه آغاز دوباره مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران
 30. زمین چمن مصنوعی روستای خورچان افتتاح شد
 31. «حمل و نقل» پیش شرط بهبود وضعیت صادرات و واردات در کشور
 32. تاج منتسب به سپاه است؟
 33. توافق با عراق برای تامین ۵۰ میلیون متر مکعبی گاز در روز
 34. بیست و یکمین جشنواره تولید ملی - افتخار ملی با حضور مقامات کشور
 35. افزایش قیمت خودسرانه قالیشویی و خشکشویی ممنوع است
 36. سهمیه جدید وام ۲۰۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن ابلاغ شد
 37. ۵۰۰ میلیون مسدوی خودروهای وارداتی آزاد شد
 38. انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان ۴ کمیسیون گردشگری اتاق‌های بازرگانی ایران، البرز، اصفهان و قم
 39. زمان واریز عیدی کارمندان اعلام شد
 40. زمان واریز اعتبار تشویقی کالابرگ به حساب‌ها