چهارشنبه، 04 خرداد 1401 04:15
16311 اجتماعی 1400/11/06 - 10:23

کشور در شاخه بالا رونده موج «اُمیکرون»

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید۱۹ با هشدار نسبت به روند افزایشی ابتلا به کرونا در کشور و شدت گرفتن آن در چند روز اخیر، گفت: فعلا در شاخه بالا رونده موج امیکرون قرار داریم و بروز مجدد مرگ‌های سه رقمی کرونایی دور از انتظار نیست.

به گزارش دیوان نیوز؛ دکتر مسعود یونسیان با اشاره به غلبه اُمیکرون در کشور، قرار گرفتن در شاخه بالا رونده موج این سویه و خطر افزایش بستری و مرگ‌ومیر ناشی از آن، گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد موارد کرونایی که در کشور در حال گردش است، از سویه اُمیکرون بوده و می‌توان گفت که اُمیکرون در کشور غالب شده است. در عین حال در کل دنیا ۷۲ درصد موارد ابتلا به کرونایی که بررسی شده، اُمیکرون بوده و طبیعی است که کشور ما هم مستثنی نباشد. بنابراین اُمیکرون در دنیا غالب شده و در کشور ما هم طبیعتا به ویروس غالب بدل شده است.

لزوم تغییر در معیار رنگ‌بندی کرونایی شهرها
وی با بیان اینکه طی دو هفته گذشته یعنی از نیمه دی ماه روزانه افزایش موارد جدید کرونا را داشتیم که حدودا روزی ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش نسبت به روز قبلش شاهد بودیم، در عین حال درباره معیارهای رنگ‌بندی کرونایی شهرها، گفت: تصمیم‌گیری درباره تغییر معیار رنگ‌بندی کرونایی شهرها، در سطح وزارت بهداشت اتخاذ می‌شود. البته باید تغییراتی در معیارهای رنگ‌بندی شهرها انجام شود. پیش از این هم در این باره با مسئولان صحبت‌هایی داشتیم که باید در رنگ‌بندی تغییراتی ایجاد شود، اما تا جایی که می‌دانم سناریوهای مختلفی برای معیار رنگ‌بندی شهرها، طرح و بررسی شده بود، اما هنوز به یک نسخه مورد توافق جمعی نرسیده بودند و طبیعی است که تا زمانیکه یک نسخه بهتر پیدا نکرده باشیم، نمی‌توانیم نسخه قبلی را کنار بگذاریم. ‌

یونسیان ادامه داد: ایرادی که شاخص رنگ‌بندی کرونایی شهرها دارد، این است که ممکن است دیر به ما هشدار دهد، اما نکته مثبتش این است که هشداری که می‌دهد، کاذب نیست. بر این اساس وقتی که این شاخص اعلام می‌کند که رنگ‌بندی کشور تغییر کرده، به این معناست که واقعا تغییر کرده است. با این حال تمایل بر این است که شاخصی داشته باشیم که زودتر از آن که بستری‌ها افزایش یابد، ‌ بر اساس تعداد موارد سرپایی به ما هشدار بدهد. البته مطرح شده که این موضوع به یک مرکز تحقیقاتی سفارش شده، اما هنوز خروجی آن دریافت نشده و فعلا باید با روال قبلی پیش رویم.

تزریق واکسن از واجباتِ مهار بیماری
وی در ادامه صحبت‌هایش با تاکید بر لزوم تکمیل واکسیناسیون علیه کرونا در کشور، گفت: یکی از واجبات ما در کشور تزریق دو دز واکسن علیه کروناست. تمام مردم این حق و وظیفه را دارند که نسبت به تزریق دو دز واکسن کرونا اقدام کنند. در حال حاضر باید برای یافتن و متقاعد کردن افردی که هنوز از تزریق واکسن امتناع می‌کنند، اقدام کنیم. در عین حال باید سراغ هسته‌هایی رفت که سم‌پاشی علیه واکسیناسیون را در فضای عمومی ترویج می‌دهند و با آنها برخورد قانونی شود. این حقی است که آحاد جامعه دارند. باید توجه کرد که هر ادعای عجیب و غریبی که بدون پشتوانه علمی در رسانه‌ای مطرح شود، اثر چندین بسیج واکسیناسیون را خنثی می‌کند. این‌ها نکاتی است که باید آن‌ها را در اولویت خودمان قرار دهیم تا کسانیکه هنوز دو دز واکسن را تزریق نکردند، برای انجام واکسیناسیون و تکمیل آن اقدام کنند.

کشور در شاخه بالا رونده موج «اُمیکرون» / اکنون وقت تصمیم است

تنها ۶۴ درصد بالای ۱۲ ساله‌ها ۲ دز واکسن زده‌اند
یونسیان با بیان اینکه وضعیت انجام دو دز واکسیناسیون در کشور، مناسب نیست، گفت: هنوز تمام افراد واجد شرایط تزریق واکسن، واکسن کرونا تزریق نکرده‌اند. البته ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده است که جمعیت زیر ۱۲ سال هم می‌توانند واکسن کرونا تزریق کنند، اما تا زمانیکه این جمعیت به واکسن دسترسی پیدا کرده و دز اول و سپس دز دوم را تزریق کنند و بعد دو هفته از آن بگذرد، زمان‌بر است. در مجموع تنها ۶۴ درصد بالای ۱۲ ساله‌ها ۲ دز واکسن زده‌اند.

وی گفت: واقعیت این است که از جمعیت ۸۴ میلیون نفره ما در کشور که انتظار داشتیم همه آنها واکسن تزریق کنند، فقط ۶۴ درصد دو دز واکسن را تزریق کردند. البته درک می‌کنم که حدود ۱۷ میلیون نفر اصلا واجد شرایط واکسیناسیون نبودند و به تازگی واجد شرایط دریافت واکسن شده‌اند. با این حال باید سراغ افراد واجد شرایط رویم. تزریق دو دز واکسن کرونا در افراد بالای ۱۲ سال نیز هنوز به ۸۰ درصد نرسیده است. در جمعیت بالای ۱۲ سال فاصله بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد یعنی فاصله بین ۵۳.۵ میلیون نفری که واکسن تزریق کردند تا ۶۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفری که واجد شرایط دریافت واکسن هستند. بنابراین این فاصله، فضای بزرگی است که هرچه سریع‌تر باید پر شود.

۲ هفته دیگر تاثیر بازگشایی‌ها را می‌بینیم
افزایش سرعت ابتلا به کووید۱۹ در نیمه بهمن ماه
یونسیان درباره بازگشایی‌های انجام شده در تالارهای پذیرایی، سالن‌های سینما و تئاتر و... که بعضا با ظرفیت ۱۰۰ درصدی فعالیت می‌کنند، گفت: بازگشایی‌ها همان مواردی هستند که دو هفته دیگر تاثیرشان را می‌بینیم. قطعا این بازگشایی‌ها اثرات نامطلوبی خواهند داشت و تردیدی در این زمینه وجود ندارد. حتی اگر این بازگشایی‌ها همین امروز هم متوقف شده و تعطیل شوند، تا نیمه بهمن ماه نتیجه آنچه را که در یک ماه گذشته تاکنون انجام داده‌ایم، خواهیم دید. این بازگشایی‌ها منجر به این می‌شوند که در نیمه دوم بهمن ماه نه‌تنها کاهش سرعت بیماری را نبینیم، بلکه افزایش سرعت ابتلا به بیماری را هم شاهد باشیم. متاسفانه زمانی به محدود کردن بازگشایی‌ها فکر می‌کنیم که در اوج قله قرار گرفته‌ایم. آن زمان خیلی دیر است و هر تصمیمی که قرار است بگیریم، امروز و اکنون وقتش است.

کشور در شاخه بالا رونده موج «اُمیکرون» / اکنون وقت تصمیم است

علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد
وی تاکید کرد: زمانیکه تخت‌های بیمارستان‌ها و آی‌سی‌یوهای ما پر شدند، ‌ کمبود دارو، سرم، اکسیژن و... پیدا کردیم، آن زمان برای تصمیم‌گیری خیلی دیر است. علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد.

وی گفت: پیشنهاد این است که در یک جلسه با حضور نمایندگان و کارشناسان متعدد، جدولی درست کنند و اعلام کنند که کدام فعالیت‌ها از نظر بازگشایی در اولویت قرار دارند و کدام فعالیت‌ها از نظر بهداشتی در اولویتند. در عین حال فعالیت‌هایی را انتخاب کنند که کمترین آسیب را به عدم انتقال کرونا بزند و بیشترین نقش را در پویایی اقتصاد جامعه داشته باشد. ما افرادی که رشته‌مان بهداشت عمومی است، این مسائل را درک می‌کنیم. صرفا به بحث‌های درمانی نمی‌پردازیم که هیچ موضوع اجتماعی را نبینیم. ما متوجهیم که اگر قرار باشد مملکت تعطیل باشد، منجر به مشکلات مدنی می‌شود، اما این را هم می‌دانم که بازگشایی‌ها نباید به صورت «همه یا هیچ» باشد، بلکه باید در بازگشایی‌ها اولویت‌بندی داشته باشیم که با دو ملاک انجام شود؛ اول اینکه چه تاثیری بر روند اپیدمی دارد و دوم چه تاثیری بر روند فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی جامعه دارد. اگر بر این اساس تصمیم‌گیری شود، باید اعلام کنند که در جلسه‌ای به این دلایل مشاغلی قرار شد بازگشایی شوند و برخی فعالیت‌ها و مشاغل به این دلایل باید بسته بمانند. هر زمان که به این نقطه رسیدیم، می‌توانیم بگوییم که داریم با مردم تعامل می‌کنیم و می‌توانیم انتظار داشته باشیم که مردم حرف‌مان را گوش کرده و توفیق داشته باشیم، در غیر این صورت وضعیت همینی خواهد بود که در پنج موج گذشته دیدیم.

یونسیان گفت: در عین حال علت تاکیدم بر تکمیل واکسیناسیون است که ساده‌ترین کار است. می‌توان گفت که مردم از خانه خارج نشوید، در فضای سربسته نروید، ‌با دیگران تماس نداشته باشید و ...، اما این‌ها اقدامات سختی است و باید کار آسان‌تر را انجام داد. فرد با تزریق واکسن تا چند ماه احتمال ابتلایش چندین برابر کاهش می‌یابد. احتمال مرگ و بستری شدنش به صفر نزدیک می‌شود. سایر اقدامات بهداشتی را هم تا حد امکان انجام می‌دهیم. زمانیکه واکسن نداشتیم همه می‌گفتند چرا واکسن نداریم، اما اکنون واکسن در انواع مختلف در پایگاه‌های بهداشتی وجود دارد و از این به بعد عدم مراجعه برای تزریق واکسن، منجر به زیان خود افراد و زیان دیگر مردم می‌شود که از نظر اخلاقی پذیرفته نیست و از نظر قانونی هم قابلیت پیگرد دارد.

در شاخه بالارونده موج قرار داریم
خطر تکرار یک تجربه تلخ
وی درباره شرایط پیک ششم با کرونای اُمیکرون، گفت: مرگ سه رقمی را اصلا دور از ذهن نمی‌بینم. البته انتظار بروز شدت موج پنجم را نداریم. زیرا اُمیکرون مقداری شدت خفیف‌تری دارد، اما مرگ سه رقمی از رگ گردن به ما نزدیک‌تر است. رییس بیمارستان حضرت رسول (ص) اعلام کردند که بسیاری از بخش‌های آی سی یو کرونا را تعطیل کرده بودیم، اما اکنون دوباره پر شده و این ابتدای شروع موج است. ما در شاخه بالارونده‌ هستیم و این شاخه حالا حالاها بالا می‌رود. زیرا در همه کشورهایی که اُمیکرون واردشان شده این اتفاق رخ داده، ‌فعلا در شاخه بالارونده قرار داریم و تعداد مواردمان به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد. روزی می‌رسد که تخت‌هایمان پر شوند، وقتی تخت‌هایمان پر شوند کمبود پرسنل، دارو و تجهیزات و اکسیژن پیدا کردیم، طبیعی است که آن زمان درمان هم بدتر شده و سه رقمی شدن مرگ‌ها هم خیلی دور از ذهن نیست. بنابراین اصلا دل‌مان را خوش نکنیم که اُمیکرون خفیف است و این هشدار هر روز از سوی مراجع بین‌المللی علمی اعلام می‌شود اما متاسفانه ما تا زمانیکه سیل در خانه‌مان نیاید، جدی نمی‌گیریم.

 1. هنرجو : دانش آموزان بزرگترین سرمایه های آینده ورزش کشور هستند؛ ورزش دانش آموزی ذخیره استعداد برای ورزش قهرمانی است
 2. وام ودیعه مسکن در تهران ۱۰۰ میلیون تومان شد
 3. چهارشنبه دانشگاه ها و مدارس و ادارات پایتخت تعطیل است
 4. فردا طرح ترافیک در تهران اجرا می‌شود؛ امکان لغو طرح‌های رزرو شده
 5. ریزش متروپل آبادان؛ نتیجه زد و بندها
 6. صدور رای پرونده عزیزی‌خادم تا قبل از مجمع فدراسیون
 7. خبر تازه عربستان از مذاکرات با ایران
 8. مخبر هیاتی ۳ نفره را مامور بررسی حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان کرد
 9. ریزش متروپل آبادان؛ نتیجه زد و بندها
 10. لغو کلیه امتحانات فردای مدارس تهران به جز «نهایی پایه دوازدهم»
 11. ادارات، مدارس و دانشگاه‌های البرز روز چهارشنبه تعطیل شد
 12. ابلاغ احتساب سنوات سربازی روستاییان به عنوان «سابقه بیمه»؛ به‌زودی
 13. پنجره ملی خدمات دولت هوشمند بالاترین ابزار مقابله با فساد است
 14. ورزشی‌ترین امور بازیچه جبهه‌بندی‌های سیاسی داخل کانادا شده است
 15. پرونده حادثه آبادان بدون اغماض رسیدگی می‌شود
 16. سقوط یک فروند جنگنده F7 در شرق اصفهان
 17. نامزد ریاست جهاددانشگاهی در دوره جدید به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شد
 18. موضوع مبادله جلالی با نوری مطرح نیست
 19. سقوط یک فروند هواپیمای اف ۷ در اصفهان
 20. اولتیماتوم قالیباف به دستگاه‌ها برای اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار
 21. دلایل افزایش قیمت گواهی اسقاط خودروهای فرسوده تشریح شد
 22. تویوتا برنامه تولید جهانی خود را ۱۰۰ هزار دستگاه کاهش می‌دهد
 23. سیر صعودی نفت معکوس شد
 24. جوکار: باید از مسیر دیپلماسی مقابله با پدیده ریزگردها دنبال شود
 25. سوغات مسقط؛ ۱۲ سند همکاری و افزایش مبادلات تجاری
 26. از تمامی ظرفیت‌ها برای شناسایی و مجازات آمران و عاملان ترور شهید خدایی استفاده میکنیم
 27. نرخ ارز و تورم پس از عادلانه سازی یارانه‌ها قابل کنترل است
 28. دستور قالیباف برای رسیدگی به حادثه فروریختن ساختمان در آبادان
 29. تمامی مدارس استان تهران فردا تعطیل است
 30. اعزام ۵۰ آتش‌نشان با تجهیزات آواربرداری به آبادان
 31. ریزش ساختمان تجاری در آبادان ؛ افزایش جان‌باختگان "متروپل"
 32. واردات آیفون از فردا آزاد می شود
 33. کمبودی برای تامین بنزین وجود ندارد
 34. کدام یک از تخلفات رانندگی جرم هم محسوب می‌شود؟
 35. دستور ویژه رئیس جمهور برای رسیدگی فوری به سانحه ریزش ساختمان در آبادان
 36. تصویری غم‌انگیز از «ایران»؛ یوزپلنگ مادر هم مریض شد؟
 37. پنجشنبه، پنجم خرداد تعطیل نیست
 38. آخرین آمار کرونا در ایران؛ جانباختگان روزانه کرونا به ۷ نفر رسیدند
 39. حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث رشد دانش بنیانها می شود
 40. قیمت سکه طرح جدید به ۱۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان کاهش یافت
 41. پروازهای نجف متوقف شد
 42. چهار مرز ایران با عراق آماده پذیرش زایران اربعین می‌شود
 43. موافق شکست خوردن قانون‌های مالیات بر خانه‌های لوکس و خالی نیستم
 44. تاکید رئیس‌جمهور بر پیگیری عوامل شهادت سرهنگ صیادخدایی
 45. ۲ عامل ناپایدارکننده کرونا؛ احتمال نیاز به تمدید سالانه واکسن
 46. قیمت نفت بالاتر رفت
 47. پیشنهاد حذف یارانه انرژی فولاد و پتروشیمی؛ یارانه نقدی متناسب با تورم تغییر کند
 48. رایزنی وزیران امور خارجه ایران و قطر در مورد آخرین وضعیت مذاکرات وین
 49. بررسی طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در نوبت صحن علنی
 50. توسعه روابط دیپلماتیک با قدرت ادامه دارد
 51. خبر خوش بانک مرکزی درباره تسهیلات فرزندآوری
 52. آغاز طرح نظارت و بازرسی داروخانه‌های البرز
 53. رئیسی «قانون نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور» را ابلاغ کرد
 54. نرخ تورم اردیبهشت اعلام شد؛ ۳۸.۳ درصد
 55. شهادت یکی از پاسداران مدافع حرم در اقدامی تروریستی