24316 اقتصادی 1401/09/14 - 21:00

سه استان برای قلق گیری طرح کالا برگ الکترونیک

معاون اقتصادی رییس جمهور با اشاره به اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی گفت: طرح کالابرگ به صورت آزمایشی در سه استان در حال اجرا است و اجرای آن در کل کشور بستگی به رفع ایرادات آن دارد.

به گزارش دیوان نیوز و به نقل از تسنیم؛ محسن رضایی معاون اقتصادی رییس جمهور در خصوص اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی گفت: طرح کالابرگ به صورت آزمایشی در سه استان در حال اجرا است و اجرای آن در کل کشور بستگی به رفع ایرادات آن دارد.

وی با بیان اینکه نظام امور مالیاتی از مهم ترین ابزارهای اقتصادی دولت با هدف خدمت رسانی است. هدف از دریافت مالیات استفاده از آن در حوزه هایی مانند بهداشت، امنیت و زیر ساخت است. به سبب مشکلاتی که در گذشته وجود داشته است امکان استفاده از این ابزار وجود نداشته است.

رضایی گفت: در حال حاضر ما شاهد تورم مالیاتی هستیم. اگر نظام مالیاتی اصلاح شود از تورم جلوگیری و خدمات خوبی به مردم داده خواهد شد. فرآیند تغییر آغاز شده است و با وجود کاهش پنج درصدی تولید در سال گذشته ممکن است طی سال جاری نیز مالیات تا ۳ درصد کاهش پیدا کند. با توجه به اقدامات انجام شده مودیان جدید شناسایی خواهند شد که در نهایت سبب رشد درآمدهای مالیاتی خواهد شد.

معاون اقتصادی رییس جمهور تاکید کرد: از سوی دیگر فساد هایی در حوزه مالیات وجود داشته است که با ایجاد سامانه ارتباط افراد قطع خواهد شد. با توجه به سامانه سازمان امور مالیاتی امکان دریافت ۴۰ خدمت بدون مراجعه حضوری نیز وجود خواهد داشت.

وی در پاسخ به سوالی در مورد تحولات سازمان امور مالیاتی گفت: در چند زمینه اقدامات خوبی انجام شده است یکی از آنها ابزار دریافت مالیات است. سامانه های شکل گرفته و شناسایی مودیان بهتر انجام می‌شود. افراد با مهارتی در سازمان وجود داشته که از آنها استفاده نمی‌شده است.

قطعا نرخ مالیاتی تغییر نمی‌کند و ممکن است کاهش پیدا کند. اما کسانی که از پرداخت مالیات فرار می‌کنند شناسایی خواهد شد و رقم مالیات وصولی دولت رشد خواهد یافت. مسئله ما این است که در نظام مالیاتی افراد خود اظهارنامه پر می‌کنند و حساب تجاری خود را معرفی می‌کنند.

ارائه پیشنهاد تخصیص پنج درصد درآمدهای مالیاتی به سازمان امور مالیاتی/ در ازای ۴۰۰ میلیون تومان، ۴ هزار میلیارد وصول خواهیم کرد

داوود منظور رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه ابزار اطلاعاتی سازمان مالیاتی این است که سامانه های خود را گسترش دهد و راه دیگر این است که نیروی انسانی کارآمد و قابل اعتماد به کار گیری شود، گفت: طی هفت سال گذشته استخدام جدیدی انجام نشده است. حدود ۶ هزار نیروی انسانی از دست دادیم بدون اینکه آنها را جایگزین کنیم.

وی افزود: نتیجه این شده که حدود ۳۰ درصد پست های کارشناسی ادارات کل ما خالی است. ضمن اینکه در برخی مناطق ظرفیت مالیات وجود دارد اما نیروی انسانی مناسب نیست به‌طور مثال در عسلویه تنها ۲۰ نیرو حضور دارند. در برخی مناطق اصفهان ادارات مالیاتی ما بین دو تا سه نفر پرسنل دارند.

رییس سازمان امور مالیاتی ادامه داد: ما از مقامات دولت پیگیری کردیم تا اجازه جذب سه هزار نفر نیرو را دریافت کنیم. ما به آقای میرکاظمی اعلام کردیم که در ازای جذب نیرو با ۴۰۰ میلیارد تومان، امکان وصول مالیات تا ۴ هزار میلیارد تومان وجود دارد. ضمن اینکه معیشت فعلی کارکنان نیز اهمیت دارد. پیشنهاد سازمان امور مالیاتی این است که دولت پنج درصد درآمدهای مالیاتی را برای هزینه های خود خورد استفاده قرار دهد و این پنج درصد را مازاد مالیات‌های تعیین شده در بودجه وصول خواهد کرد.

محمد مسیحی رییس شورای عالی مالیاتی با اشاره به اینکه افراد در برابر مالیات مقاومت می‌کنند، گفت: مالیات بهترین ابزار مالیاتی دولت است اما باید پذیرفت وصول مالیات راهکاری بین بد و بدتر است. اگر دولت ها راهی جز تامین مالیات داشتند به سراغ آن نمی‌رفتند. در حال حاضر معضل کشور کسری بودجه است و راهی جز تامین مالیات وجود ندارد.

وی افزود: بحث معیشت همکاران اهمیت دارد و یکی از خواسته های ما این است که اگر فشار بودجه بر روی مالیات است، باید به وضعیت معیشت مأموران مالیاتی نیز توجه شود. 1. کارآفرینان چگونه تسهیلات دریافت کنند؟
 2. چرا بانک‌ها پرداخت وام را متوقف کردند؟
 3. آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار وزیر ارشاد: «خشونت و فشار» در مسأله حجاب، کارساز نیست
 4. لئاندرو پریرا رسما به پرسپولیس پیوست
 5. تهران چند ساختمان ناایمن دارد؟
 6. راه‌های جلوگیری از نفوذ هکر‌ها به گوشی
 7. نه تعطیلی راه حل است، نه تغییر شاخص آلودگی
 8. کلاف پیچیدۀ ترافیک شهری و کلافگی شهروندان کرج تا کی!؟
 9. شماره ۹ دقیقاً در پستِ شماره ۹!
 10. شــوخی زشت!
 11. پنتاگون: ماه‌های آینده در اوکراین ممکن است سرنوشت‌ساز باشد
 12. «صرع» درمان‌پذیر است؟
 13. بیماری «هاری» و توصیه‌های خودمراقبتی برای پیشگیری از آن
 14. پیشنهاد فدراسیون فوتبال به مربی آرژانتینی
 15. ارسال انسان‌ها به مریخ، با موتور راکت حرارتی هسته‌ای
 16. خلق کلمات بی اساس، واقعیت خلیج فارس را تغییر نمی دهد
 17. ۵۲۰ ملک آموزش و پرورش در مسیر مولدسازی و ارزش‌افزایی قرار گرفت
 18. نجات جان کوهنورد ۲۸ ساله توسط تیم امداد هوایی هلال احمر
 19. ارز در پنج بانک دولتی عرضه می‌شود
 20. استقلال ۴ - ملوان صفر؛ دلبری آبی‌ها مقابل تماشاگران
 21. بیت‌کوین رکورد زد
 22. پیشرفت ۹۰ درصدی ایستگاه مترو کارگر؛ همراه‌سرای پناه تا ماه آتی به بهره‌برداری می‌رسد
 23. سازمان حمایت با هرگونه افزایش قیمت بدون اخذ مجوز برخورد خواهدکرد
 24. تداوم آلودگی هوای تهران تا روز شنبه
 25. لایحه عضویت ایران در سازمان توسعه زنان سازمان همکاری اسلامی به مجلس رفت
 26. آغاز عملیات اجرایی فاز جدید نیروگاه اتمی بوشهر
 27. افزایش ۸ میلیون لیتری مصرف بنزین با قطع گاز جایگاه‌های CNG
 28. ابتلای قطعی ۳۶۷ نفر به بیماری وبا؛ هیچ مورد فوتی گزارش نشده
 29. سفیر انگلیس به تهران بازگشت
 30. آخرین آمار خانه‌های مسکن مهر ساخته شده و در حال تکمیل
 31. ارائه خدمات سامانه زمین به افراد کم برخوردار
 32. فلاحی: در بودجه ۱۴۰۲ باید به وضعیت مشمولان غایب سربازی رسیدگی شود
 33. پایان انتظار ۱۷ ماهه؛ پنج بانک دولتی وارد میدان نهضت مسکن شدند
 34. بارش‌های اخیر جبران کننده کم‌بارشی گذشته نیست
 35. ریشه‌کن شدن کرونا با واکسن خوراکی
 36. رهبر انقلاب اهانت‌های اخیر به قرآن در کشورهای اروپایی را محکوم کردند
 37. رشد ۵ درصدی صادرات از مرزهای خوزستان
 38. کسورات «حقوق» بازنشستگان کشوری پرداخت شد
 39. ۹۹۰ ملک و دارایی راکد دولت، در مسیر مولدسازی قرار گرفت
 40. مدت خدمت سربازی برای دریافت مزایای پایان کار محاسبه می‌شود