24323 ورزشی 1401/09/15 - 07:30

سردار و شؤالیه‌بازی‌ای که «استقلال» را به قهقرا می‌برد!

سودای مدیریت در باشگاهی بزرگ و پرافتخار چون استقلال آن قدر جذاب است که هرکسی را اعم از لایق و نالایق وسوسه می‌کند، آن چنان که کمتر کسانی به این پیشنهاد جواب منفی می‌دهند و اکثر آنانی نیز که جواب منفی داده‌اند کسانی بوده‌اند که ورای این جذابیت، هدفی به نام خدمت داشته‌اند و چون عرصه را برای خدمت مهیا ندیده‌اند یا خود را در حد خدمتگزار واقعی باشگاه ندیده‌اند؛ از جذابیت این سودای دلفریب گذشته‌اند. مع‌الاسف این باشگاه بزرگ همواره از این سودا طلبی و جذابت دوستی مدیران لطمه خورده و می‌خورد! ...

عبدالله دارابی/ به گزارش دیوان نیوز؛ و اما بعد؛ «مصطفی آجورلو» به ناگهان از مدیریت استقلال برکنار می‌شود و یکی، شاید هم مهمترین، دلیل آن ابهامات مالی عنوان می‌گردد؛ مخارج سنگین برای باشگاه، ولخرجی‌ها و بهتر بگوییم بریز و بپاش ها و پول‌هایی با سرنوشت نامعلوم که این شعر را تداعی می‌کند:

خرج که از کیسه مهمان بود

حاتم طایی شدن آسان بود

عجیب این که در صورت مخارج آجورلو، پول حاصل از سهام یا سرمایه هواداران در بورس نیز بوده است که هنوز به وضوح معلوم نیست همه یا بخشی از آن خرج شده است؟ پولی که قرار بود فقط صرف سرمایه‌گذاری اقتصادی برای استقلال شود! اما گفتن از وظیفه دولت و نهادهای نظارتی دراین مقوله، تکرار مکرارات است که گویا نتیجه‌ای هم درپی ندارد جز افزایش حس بی‌اعتمادی و نارضایتی عمومی جامعه ناشی از اینگونه اغماض‌ها و مماشات‌ها!

قریب ۲ ماه است «علی فتح‌الله‌زاده» جایگزین آجورلو در مسند مدیریت شده است. کسی که بیش از هر مدیر دیگری سابقه بازگشت به کرسی مدیریت استقلال را داشته؛ پس لاجرم باید بیش از دیگران به چم و خم کار و مشکلات باشگاه واقف باشد. فردی که هرگاه بیرون از گود است با شعارهای پوپولیستی و تکیه بر گذشته مدیریتی‌اش در استقلال و دکترای اقتصادی -که از آن بسیار گفته است- تلویحاً ولی جدی خود را ناجی و لایق مدیریت استقلال معرفی می‌نماید اما وقتی وارد گود می‌شود با نادیده‌انگاری ادعاهای مذکور یا مانند سال ۹۸ با تمسک به بیماری(مستمسک جدید مدیران فوتبال ما) فرار را بر قرار ترجیح می‌دهد یا چون الان با مصاحبه‌های متعدد از نداری و خزانه خالی باشگاه شِکوه می‌کند!

پیرامون مورد اول(مدیریت سابق) که لزوم رسیدگی سریع، دقیق، برخورد و احقاق حق باشگاه -که هزینه‌اش از بیت‌المال است- اظهر من الشمس است و جای هیچ تبصره و ماده‌ای باقی نمی‌گذارد؛ مضاف بر اینکه بخشی از پول مردم به‌عنوان سرمایه آن‌ها نزد باشگاه در موارد مغایر با آن هزینه شده است و لزوم رسیدگی به آن را بسیار مهم‌تر می‌سازد؛ البته به شرط وجود عزمی جدی در مسئولان که غریب به نظر می‌آید!

در مورد دوم(مدیریت کنونی) عطف به توضیحاتی که داده شد فتح‌الله‌زاده با توجه به اشرافی که به مشکلات باشگاه به‌دلیل سال‌ها مدیریت در استقلال دارد و با عنایت به دکترای اقتصادش که همواره آن را یکی از دلایل لایق بودنش برشمرده است و اصراری که بر معرفی یا تحمیل خود به عنوان کارآمدترین و منجی ترین فرد برای مدیریت استقلال دارد؛ باید گفت: «بسم الله جناب دکتر! این گوی و این میدان! با تکیه بر تجارب، کاردانی و علمی که همواره از خود ارائه می‌دهید به جای گله و شکایت، بازکنید این گره‌های اقتصادی باشگاه و استقلال را از فضائل و توانایی‌های منقول خود بهره‌مند کنید!»

آقای فتح‌الله‌زاده! شما که از خزانه با یک ریال موجودی دم می‌زنید چگونه به بازیکنان پس از فتح سوپرجام وعده پاداش سه برابری دادید؟ شما که چندسال قبل در تلویزیون مدعی شدید که: «استقلال را به من بدهند با توجه به دکترای اقتصادی‌ام، آن را از وابستگی به کمک دولت خودکفا می‌کنم.» چرا الان که خواسته‌تان اجابت شده، وعده‌تان فراموش خاطر مبارک‌تان شده است و هم‌چنان چشم‌انتظار مساعدت مالی دولتید؟ البته فراموش نکنید که «حجت کریمی»- عضو هیات مدیره- در رد ادعای جناب‌تان می‌گوید: «روز اول به فتح الله زاده گفتیم که پولی در بساط نداریم و ایشان با علم به آن، قبول مسئولیت کردند!» پس اگر جز نالیدن هنری در چنته ندارید راه استعفا مسدود نیست، شاید مدیر بعدی توانایی‌هایی فراتر از نالیدن داشته باشد!

در این میان تقصیر مسئولانی که این مدیران و عوارض مدیریتی آن‌ها ثمره انتخاب ایشان است، نباید نادیده گرفته شود؛ هرچند در قبال آن پاسخگو نیستند و کسی هم یقه آن‌ها را به‌عنوان مسبب یا یکی از مسببین وضع موجود نمی‌گیرد! تا کی باید مدیران در باشگاهی چون استقلال با فراغ بال از بیت‌المال و پول مردم هزینه و ارتزاق کنند؛ بدون نگرانی از جوابگویی در محکمه‌ای؟! تا کی باید هر مدیری انباشتی از بدهی برای مدیر بعدی به ارث بگذارد؟ تا کی باید در انتخاب مدیران چنین باشگاه باقدمت و پر هواداری، صلاحیت آخرین فاکتور باشد؟ تاکی باید مدیران امتحان پس داده را بر توانمندی و ایده‌های نو و کارساز ارجح بدانیم؟ و تاکی باید به سرمان بیاید و درس نگیریم؟! «الله اعلم!» 1. کارآفرینان چگونه تسهیلات دریافت کنند؟
 2. چرا بانک‌ها پرداخت وام را متوقف کردند؟
 3. آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار وزیر ارشاد: «خشونت و فشار» در مسأله حجاب، کارساز نیست
 4. لئاندرو پریرا رسما به پرسپولیس پیوست
 5. تهران چند ساختمان ناایمن دارد؟
 6. راه‌های جلوگیری از نفوذ هکر‌ها به گوشی
 7. نه تعطیلی راه حل است، نه تغییر شاخص آلودگی
 8. کلاف پیچیدۀ ترافیک شهری و کلافگی شهروندان کرج تا کی!؟
 9. شماره ۹ دقیقاً در پستِ شماره ۹!
 10. شــوخی زشت!
 11. پنتاگون: ماه‌های آینده در اوکراین ممکن است سرنوشت‌ساز باشد
 12. «صرع» درمان‌پذیر است؟
 13. بیماری «هاری» و توصیه‌های خودمراقبتی برای پیشگیری از آن
 14. پیشنهاد فدراسیون فوتبال به مربی آرژانتینی
 15. ارسال انسان‌ها به مریخ، با موتور راکت حرارتی هسته‌ای
 16. خلق کلمات بی اساس، واقعیت خلیج فارس را تغییر نمی دهد
 17. ۵۲۰ ملک آموزش و پرورش در مسیر مولدسازی و ارزش‌افزایی قرار گرفت
 18. نجات جان کوهنورد ۲۸ ساله توسط تیم امداد هوایی هلال احمر
 19. ارز در پنج بانک دولتی عرضه می‌شود
 20. استقلال ۴ - ملوان صفر؛ دلبری آبی‌ها مقابل تماشاگران
 21. بیت‌کوین رکورد زد
 22. پیشرفت ۹۰ درصدی ایستگاه مترو کارگر؛ همراه‌سرای پناه تا ماه آتی به بهره‌برداری می‌رسد
 23. سازمان حمایت با هرگونه افزایش قیمت بدون اخذ مجوز برخورد خواهدکرد
 24. تداوم آلودگی هوای تهران تا روز شنبه
 25. لایحه عضویت ایران در سازمان توسعه زنان سازمان همکاری اسلامی به مجلس رفت
 26. آغاز عملیات اجرایی فاز جدید نیروگاه اتمی بوشهر
 27. افزایش ۸ میلیون لیتری مصرف بنزین با قطع گاز جایگاه‌های CNG
 28. ابتلای قطعی ۳۶۷ نفر به بیماری وبا؛ هیچ مورد فوتی گزارش نشده
 29. سفیر انگلیس به تهران بازگشت
 30. آخرین آمار خانه‌های مسکن مهر ساخته شده و در حال تکمیل
 31. ارائه خدمات سامانه زمین به افراد کم برخوردار
 32. فلاحی: در بودجه ۱۴۰۲ باید به وضعیت مشمولان غایب سربازی رسیدگی شود
 33. پایان انتظار ۱۷ ماهه؛ پنج بانک دولتی وارد میدان نهضت مسکن شدند
 34. بارش‌های اخیر جبران کننده کم‌بارشی گذشته نیست
 35. ریشه‌کن شدن کرونا با واکسن خوراکی
 36. رهبر انقلاب اهانت‌های اخیر به قرآن در کشورهای اروپایی را محکوم کردند
 37. رشد ۵ درصدی صادرات از مرزهای خوزستان
 38. کسورات «حقوق» بازنشستگان کشوری پرداخت شد
 39. ۹۹۰ ملک و دارایی راکد دولت، در مسیر مولدسازی قرار گرفت
 40. مدت خدمت سربازی برای دریافت مزایای پایان کار محاسبه می‌شود