26689 البرز 1401/12/21 - 16:30

بازدید وزیر بهداشت بوركینافاسو از دانشگاه علوم پزشكی البرز

وزیر بهداشت بورکینافاسو اظهار داشت: توفیقات سلامت در البرز مرهون توسعه زیرساخت های بهداشتی است.

به گزارش دیوان نیوز و به نقل از روابط عمومی دانشگاه استان البرز؛ صبح روز یکشنبه، ۲۱ اسفندماه، روبرت کارگوگو، وزیر بهداشت کشور بورکینافاسو به اتفاق هیات همراه از دانشگاه علوم پزشکی البرز و زیرساخت های بهداشتی استان بازدید کرد. دکتر صیادی، رئیس دانشگاه در نشستی که با حضور وزیر بهداشت بورکینافاسو در دانشگاه علوم پزشکی البرز برگزار شد به معرفی استان البرز و دانشگاه و همچنین بیان دستاورد ها حوزه سلامت پرداخت.

وی با اشاره به جمعیت 4 میلیون نفری استان البرز که یکی از متراکم ترین استان ها محسوب می شود ،برخی از چالش ها و ظرفیت های مهم این استان را برشمرد. با شکل گیری نظام بهداشتی و توسعه خانه ها و پایگاه های سلامت شهری و روستایی در سراسر کشور بسیاری از شاخص های مهم سلامت، رشد قابل توجهی داشته است به طوری که پیش از انقلاب، امید به زندگی در خانم ها 55 سال و در آقایان 56 سال بوده که اکنون این امار به 79 سال در خانم ها و به 76 سال در آقایان رسیده است. در حال حاضر آمار مرگ و میر مادر باردار در بین صد هزار نفر به 25 مورد رسیده است و همچنین مرگ و میر نوزاد زیر 28 روز قبل از انقلاب به 20 مورد در هر هزار تولد می رسد که اکنون این آمار در کشور به 8 مورد و در البرز به 7 مورد کاهش یافته است.

رئیس دانشگاه به پوشش 97 درصدی واکسیناسیون کرونا در گروه هدف در استان اشاره کرد و افزود: استان البرز وضعیت بسیار خوبی در واکسیناسیون کلی و عمومی نیز دارد که همه مرهون تلاش های مراقبان و کارشناسان بهداشت در خط مقدم سلامت است. در استان البرز تعداد 254 خانه ، پایگاه و مرکز جامع سلامت شهری و روستایی با هدف اعتلا سلامت فعالیت می کنند. دانشگاه علوم پزشکی البرز آماده و علاقه مند بر توسعه همکاری های دو سویه با هدف تقویت و ارتقا سلامت در هر دو کشور است.

وزیر بهداشت بورکینافاسو هدف از این بازدید را آشنایی با زیرساخت های بهداشتی، درمانی و آموزش پزشکی دانشگاه البرز برشمرد و افزود: علاقه مند هستیم نسبت به نحوه فعالیت و ادغام بهداشت ، درمان و اموزش پزشکی تحت نظر وزارت بهداشت آشنایی پیدا کنیم و برای ما جالب بود تا از این تجربیات بتوانیم در بهبود وضعیت بهداشتی و سلامت کشور بورکینافاسو استفاده کنیم. ما بی صبرانه منتظر هستیم از نزدیک نحوه ارائه خدمات و ساختار شبکه بهداشت را در کشور ایران و البرز ببینیم تا بتوانیم از این تجربه موفق استفاده کنیم.

روبرت کارگوگو اظهار داشت: البرز در شاخص های سلامت به توسعه پایدار دست یافته است و آمار ها حاکی از کاهش مرگ و میر مادران باردار و نوزادان و همچنین افزایش امید به زندگی به خوبی نشان دهنده ی توسعه و تقویت زیرساخت های سلامت در استان و به تبع آن در کشور است.

وزیر بهداشت بورکینافاسو با بیان اینکه توسعه ساختار نظام بهداشتی و همچنین ادغام هر سه حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحت نظر و فعالیت وزارت بهداشت باعث شده است ایران نتایج بسیار خوب و قابل قبولی در شاخص های سلامت داشته باشد و استان البرز با این جمعیت بالا به کمک نظام بهداشتی و زیرساخت بهداشتی توانسته است در بسیاری از شاخص ها حتی نسبت به میانگین کشوری رشد داشته باشد و این برای ما تجربه ای ارزشمند است که بتوانیم از این نظام بهداشتی در کشور بورکینافاسو نیز بهرمند شویم. البرز تجربه بسیار موفقی با پوشش 97 درصدی واکسیناسیون کووید 19 کسب کرده است که این امر با تلاش های انجام شده در بورکینافاسو به بیش از 70 درصد رسیده است.

روبرت کارگوگو ضمن ابراز شگفتی از تنوع و پوشش خوب جمعیت و گروه هدف و همچنین انواع خدمات بهداشتی که در نظام بهداشتی ایران و به دنبال آن در البرز ارائه می شود، اظهار داشت: سازوکار و برنامه ریزی های خوبی با هدف توسعه سلامت صورت گرفته است که با بهره گیری از این تجارب موفق، می توان تحولی را حوزه سلامت ایجاد کرد.

در پایان وزیر بهداشت بورکینافاسو به اتفاق هیات همراه از خانه بهداشت آتیشگاه و مرکز جامع سلامت امام حسن (ع) در دهقان ویلا و همچنین پایگاه ضمیمه ای این مرکز بازدید کرد و از نزدیک با زیرساخت های بهداشتی و جزئیات فرایند های بهداشتی که توسط کارشناسان و مراقبان بهداشت در این مراکز به گروه های سنی مختلف ارائه میشود، آشنا شد.

وی در بازدید خود از سه مرکز و خانه بهداشتی استان البرز، فعالیت ها و نحوه و نوع ارایه خدمات در نظام بهداشتی را شگفت انگیز و تحسین برانگیز دانست و بارها طی بازدید این اقدامات را مورد تحسین و تمجید قرار داد.

گفتنی است بورکینافاسو کشوری در غرب آفریقا است که از شمال و باختر با مالی و از خاور با نیجر و از جنوب با بنین، توگو، غنا و ساحل عاج همسایه است. پایتخت آن واگادوگو است و جمعیت آن حدود ۲۰٫۸ میلیون نفر است. ۶۰ درصد مردم این کشور مسلمان هستند،زبان رسمی این کشور، فرانسوی است. 1. آزادسازی واردات خودرو؛ اقدام دولت سیزدهم برای حمایت از مصرف‌کنندگان است
 2. نیروگاه ۶۵ ساله معدن چادرملو در مدار تولید /کمک به پایداری شبکه برق
 3. «میثاق» گره‌گشای ترافیک رشت
 4. رییس مرکز تحقیقات وزارت تعاون: ۷۶۰ هزار کارگاه کوچک در کشور دایر است
 5. بیش از هفت هزار فرصت شغلی در بخش خدمات قم ایجاد خواهد شد
 6. پردیس ایر فاقد مجوز سازمان هواپیمایی کشوری است
 7. دستگیری فردی که «جو بایدن» را تهدید به مرگ کرده بود
 8. طلا و سکه ارزان شد
 9. هفدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت برگزار می‌شود
 10. درگیری مسلحانه در پیرانشهر ۲ مجروح داشت
 11. کشتی‌گیر لرستانی قهرمان آسیا شد
 12. انفجار یک انبار مهمات در جنوب بغداد
 13. حضور رئیس جمهوری منتخب در آئین یادبود مرحوم حاج سید جواد حجازی
 14. تیم کشتی آزاد نونهالان در قهرمانی آسیا سوم شد
 15. احکام جدید بازنشستگان صادر می شود
 16. ایران بازی را تغییر می‌دهد!
 17. کاهش ۱۷ درصدی جرائم و افزایش احساس امنیت در استان کرمانشاه
 18. هر فرد دارای کدملی می‌تواند یک خودرو وارد کند/ارز باید منشاء خارجی داشته باشد
 19. ۱۵ میدان گازی جدید توسعه می‌یابد
 20. تردد از کرج و آزادراه تهران - شمال به سمت چالوس ممنوع شد
 21. علت فرود نامتعارف هواپیمای تهران- کرمان در دست بررسی است/ سلامت کامل مسافران
 22. هندبالیست‌ها با صدرنشینی صعود کردند
 23. اعضای شورا و شهردار یکی از شهرهای البرز به اتهام اختلاس و ارتشا تعلیق شدند
 24. توقف اتوبوس‌ها به بهانه عدم‌ امکان بکارگیری راننده توجیه ندارد
 25. تنور گازی ما نمونه مشابه ایرانی و خارجی ندارد
 26. ملی پوش جهادگر البرزی با انگشتر اهدایی رهبری زمینه آزادی هفت زندانی را فراهم آورد
 27. اصفهان میزبان دانش‌آموزان ۴۳ کشور در المپیاد جهانی فیزیک است
 28. بومی‏‌سازی میکروسکوپ تصویربرداری فازی
 29. شناسایی و احضار عاملان هتک حرمت در روز عاشورای حسینی در کرج
 30. مدیرعامل شرکت آب منطقه ای: کشاورزان البرز برای هوشمند سازی چاههای آب اقدام کنند
 31. مدیرعامل آبفا البرز: ظرفیت تصفیه خانه پساب شهرجدید مهستان ۲ برابر شد
 32. البرز میزبان مسابقه های دوچرخه سواری کشور شد
 33. افزایش ۳.۵ درصدی اهدای خون در البرز
 34. هشدار استاندارد البرز در خصوص ایمنی خودروهای دوگانه سوز
 35. تعلیق تمام اعضای شورای شهر و شهردار یکی از شهرهای البرز
 36. آغاز طرح ساماندهی ناوگان حمل ونقل عمومی البرز برای خدمات رسانی اربعین
 37. تعداد شهدای نوار غزه به ۳۸هزار و ۷۹۴ نفر رسید
 38. هوش مصنوعی به کمک دانشجویان می‌آید
 39. «فرهاد مشیری» هنرمند نقاش درگذشت
 40. تایپه: روابط تایوان و آمریکا ناگسستنی است