26689 البرز 1401/12/21 - 16:30

بازدید وزیر بهداشت بوركینافاسو از دانشگاه علوم پزشكی البرز

وزیر بهداشت بورکینافاسو اظهار داشت: توفیقات سلامت در البرز مرهون توسعه زیرساخت های بهداشتی است.

به گزارش دیوان نیوز و به نقل از روابط عمومی دانشگاه استان البرز؛ صبح روز یکشنبه، ۲۱ اسفندماه، روبرت کارگوگو، وزیر بهداشت کشور بورکینافاسو به اتفاق هیات همراه از دانشگاه علوم پزشکی البرز و زیرساخت های بهداشتی استان بازدید کرد. دکتر صیادی، رئیس دانشگاه در نشستی که با حضور وزیر بهداشت بورکینافاسو در دانشگاه علوم پزشکی البرز برگزار شد به معرفی استان البرز و دانشگاه و همچنین بیان دستاورد ها حوزه سلامت پرداخت.

وی با اشاره به جمعیت 4 میلیون نفری استان البرز که یکی از متراکم ترین استان ها محسوب می شود ،برخی از چالش ها و ظرفیت های مهم این استان را برشمرد. با شکل گیری نظام بهداشتی و توسعه خانه ها و پایگاه های سلامت شهری و روستایی در سراسر کشور بسیاری از شاخص های مهم سلامت، رشد قابل توجهی داشته است به طوری که پیش از انقلاب، امید به زندگی در خانم ها 55 سال و در آقایان 56 سال بوده که اکنون این امار به 79 سال در خانم ها و به 76 سال در آقایان رسیده است. در حال حاضر آمار مرگ و میر مادر باردار در بین صد هزار نفر به 25 مورد رسیده است و همچنین مرگ و میر نوزاد زیر 28 روز قبل از انقلاب به 20 مورد در هر هزار تولد می رسد که اکنون این آمار در کشور به 8 مورد و در البرز به 7 مورد کاهش یافته است.

رئیس دانشگاه به پوشش 97 درصدی واکسیناسیون کرونا در گروه هدف در استان اشاره کرد و افزود: استان البرز وضعیت بسیار خوبی در واکسیناسیون کلی و عمومی نیز دارد که همه مرهون تلاش های مراقبان و کارشناسان بهداشت در خط مقدم سلامت است. در استان البرز تعداد 254 خانه ، پایگاه و مرکز جامع سلامت شهری و روستایی با هدف اعتلا سلامت فعالیت می کنند. دانشگاه علوم پزشکی البرز آماده و علاقه مند بر توسعه همکاری های دو سویه با هدف تقویت و ارتقا سلامت در هر دو کشور است.

وزیر بهداشت بورکینافاسو هدف از این بازدید را آشنایی با زیرساخت های بهداشتی، درمانی و آموزش پزشکی دانشگاه البرز برشمرد و افزود: علاقه مند هستیم نسبت به نحوه فعالیت و ادغام بهداشت ، درمان و اموزش پزشکی تحت نظر وزارت بهداشت آشنایی پیدا کنیم و برای ما جالب بود تا از این تجربیات بتوانیم در بهبود وضعیت بهداشتی و سلامت کشور بورکینافاسو استفاده کنیم. ما بی صبرانه منتظر هستیم از نزدیک نحوه ارائه خدمات و ساختار شبکه بهداشت را در کشور ایران و البرز ببینیم تا بتوانیم از این تجربه موفق استفاده کنیم.

روبرت کارگوگو اظهار داشت: البرز در شاخص های سلامت به توسعه پایدار دست یافته است و آمار ها حاکی از کاهش مرگ و میر مادران باردار و نوزادان و همچنین افزایش امید به زندگی به خوبی نشان دهنده ی توسعه و تقویت زیرساخت های سلامت در استان و به تبع آن در کشور است.

وزیر بهداشت بورکینافاسو با بیان اینکه توسعه ساختار نظام بهداشتی و همچنین ادغام هر سه حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحت نظر و فعالیت وزارت بهداشت باعث شده است ایران نتایج بسیار خوب و قابل قبولی در شاخص های سلامت داشته باشد و استان البرز با این جمعیت بالا به کمک نظام بهداشتی و زیرساخت بهداشتی توانسته است در بسیاری از شاخص ها حتی نسبت به میانگین کشوری رشد داشته باشد و این برای ما تجربه ای ارزشمند است که بتوانیم از این نظام بهداشتی در کشور بورکینافاسو نیز بهرمند شویم. البرز تجربه بسیار موفقی با پوشش 97 درصدی واکسیناسیون کووید 19 کسب کرده است که این امر با تلاش های انجام شده در بورکینافاسو به بیش از 70 درصد رسیده است.

روبرت کارگوگو ضمن ابراز شگفتی از تنوع و پوشش خوب جمعیت و گروه هدف و همچنین انواع خدمات بهداشتی که در نظام بهداشتی ایران و به دنبال آن در البرز ارائه می شود، اظهار داشت: سازوکار و برنامه ریزی های خوبی با هدف توسعه سلامت صورت گرفته است که با بهره گیری از این تجارب موفق، می توان تحولی را حوزه سلامت ایجاد کرد.

در پایان وزیر بهداشت بورکینافاسو به اتفاق هیات همراه از خانه بهداشت آتیشگاه و مرکز جامع سلامت امام حسن (ع) در دهقان ویلا و همچنین پایگاه ضمیمه ای این مرکز بازدید کرد و از نزدیک با زیرساخت های بهداشتی و جزئیات فرایند های بهداشتی که توسط کارشناسان و مراقبان بهداشت در این مراکز به گروه های سنی مختلف ارائه میشود، آشنا شد.

وی در بازدید خود از سه مرکز و خانه بهداشتی استان البرز، فعالیت ها و نحوه و نوع ارایه خدمات در نظام بهداشتی را شگفت انگیز و تحسین برانگیز دانست و بارها طی بازدید این اقدامات را مورد تحسین و تمجید قرار داد.

گفتنی است بورکینافاسو کشوری در غرب آفریقا است که از شمال و باختر با مالی و از خاور با نیجر و از جنوب با بنین، توگو، غنا و ساحل عاج همسایه است. پایتخت آن واگادوگو است و جمعیت آن حدود ۲۰٫۸ میلیون نفر است. ۶۰ درصد مردم این کشور مسلمان هستند،زبان رسمی این کشور، فرانسوی است. 1. نهادینه کردن فرهنگ ایمنی دغدغه اصلی شورای شهر است
 2. بهمن بهمن دار درگذشت
 3. تکلیف سامانه یکپارچه خودرو روشن شد
 4. پیشنهاد ایران به عربستان برای لغو روادید
 5. غایب بزرگ ایران در بازی‌های آسیایی
 6. رقابت سانتافه و توسان در کاهش قیمت
 7. نقره به رنگ طلا؛ کسب نخستین مدال تاریخ ژیمناستیک ایران در بازی های آسیایی
 8. زمان اعلام نتایج نهایی کنکور مشخص شد
 9. شکست تیم ملی هندبال ایران مقابل کویت
 10. چه شغلی مناسب تیپ شخصیتی شماست؟
 11. سامانه یکپارچه خودرو حذف شد
 12. قیمت جدید مرغ اعلام شد
 13. خبر مهم سخنگوی شورای نگهبان درباره انتخابات ۱۴۰۲
 14. اعلام شیوه جدید فروش خودرو
 15. اولین علت مرگ در استان بیماری های قلبی عروقی است
 16. پرداخت تسهیلات خودرو و مسکن به خبرنگاران
 17. هفته اول مهر زمان طلایی تزریق واکسن آنفولانزا
 18. راه اندازی نهضت کاهش قیمت تمام شده مسکن
 19. احتمال برگزاری اردوی تیم ملی فوتبال در یک کشور شرق آسیایی
 20. صعود دو پله‌ای کاروان ایران با کسب ۷ مدال رنگارنگ
 21. قالیباف: ایرانیان خارج از کشور باید در مجلس نماینده داشته باشند
 22. امیر غفرانی درگذشت
 23. پیام مهم رهبر انقلاب همزمان با هفته دفاع مقدس
 24. سند کاهش فقر چیست؟
 25. حکم قصاص قاتل شهید عبدالجبار مختوم‌نژاد اجرا شد
 26. پرسش همتی درباره مهم‌ترین سند ۵ سال آینده؛ قابل اجرا است؟
 27. سلیمی جنگید اما نقره گرفت
 28. تصمیم نهایی دولت درباره قیمت بنزین اعلام شد
 29. یوسف صبری ۳۰ ثانیه‌ای طلا گرفت
 30. افشین سلیمی و دشت دومین طلایی کاروان ایران
 31. الهه منصوریان صاحب مدال نقره شد
 32. چرا در ایران ابر تورم رخ نداده است؟
 33. مزایده خودروهای سبک و سنگین وارداتی برگزار می شود
 34. از مصاحبۀ جنجالی بیرو تا خشم کارلتو
 35. خاطرا ت را با دور کُند مرور کن...
 36. گناهکارِ بی‌‌گناه!
 37. همۀ راه‌‌ها از مهارِ تورم می‌‌گذرد!
 38. حذف هاری با واکسيناسيون سگ‌ها امکان‌پذير است
 39. ادعای عجیب رئیسی درباره آمار اشتغال در استان ها
 40. شرط تغییر حداقل حقوق کارگران اعلام شد