30595 سیاسی 1402/06/26 - 07:30

افشای جزئیات نامه ابراهیم رئیسی به پادشاه عربستان و محمد بن سلمان

دنیای اقتصاد در گزارشی به جزئیات نامه ابراهیم رئیسی به پادشاه و ولیعهد عربستان پرداخته است.

به گزارش دیوان نیوز؛ در بخش هایی از این مطلب آمده است؛

یک رسانه سعودی پنج‌شنبه هفته گذشته گزارش داد که پادشاه و ولیعهد عربستان دو نامه از رئیس جمهوری اسلامی ایران دریافت کرده‌اند. مفاد این دو نامه افشا نشده اما «دنیای‌اقتصاد» به نقل از برخی منابع آگاه از جزئیات این دو نامه مطلع شده که محتوا، ناظر بر دعوت رسمی متقابل رئیس‌جمهور ایران از پادشاه و ولیعهد سعودی برای سفرهای جداگانه به ایران و همچنین توسعه و ارتقای روابط است.

این دو نامه ناظر بر دعوت رسمی متقابل رئیس‌جمهور ایران از پادشاه و ولیعهد سعودی برای سفرهای جداگانه به ایران و همچنین توسعه و ارتقای روابط است.به نظر می‌رسد پس از بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور و برقراری رسمی روابط، تهران و ریاض به دنبال این هستند تا گوی سبقت را از حریف برای میزبانی بربایند.

رمزگشایی از محتوای دعوت نامه ها

یک منبع در وزارت امور خارجه که نخواست نامش فاش شود، جزئیاتی از محتوای این نامه را با «دنیای‌اقتصاد» در میان گذاشت. این منبع گفت: چند ماه قبل طرف سعودی از جمله شخص ملک سلمان دعوت نامه کتبی داد و از رئیس‌جمهور ایران برای سفر به عربستان دعوت به عمل آورد و ابراز امیدواری کردند که هر چه زودتر این برنامه تنظیم شود. متقابلا ما هم از پادشاه سعودی برای سفر به ایران دعوت کردیم. ابتدا این دعوت به‌صورت شفاهی ابراز شد. اما پس از مدتی متن این دعوت نامه در تهران تنظیم و مکتوب شد و در زمانی که علیرضا عنایتی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ریاض مستقر شد، دعوت نامه‌های کتبی را به‌طور رسمی به طرف سعودی تقدیم کردند.

این منبع افزود: در دیدار عنایتی با خریجی معاون وزیرخارجه عربستان دو دعوت نامه به‌صورت جداگانه یکی از ملک سلمان و یکی هم از محمد بن‌سلمان ولیعهد برای سفر به ایران صورت گرفت. موضوعی که البته خیلی پیش‌تر به‌صورت شفاهی صورت گرفته و در اخبار و در جریان ملاقات‌ها منتشر شده بود. بنابراین محتوای این دو نامه جداگانه دعوت رسمی از پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی برای سفر به جمهوری اسلامی ایران است. این منبع با اشاره به اینکه این دعوت نامه از مدت‌ها قبل آماده بود، ابراز کرد: اگر طرف سعودی تبادل سفیر را خیلی زودتر انجام می‌داد، مسلما سفیر ایران نیز از مدت‌ها قبل می‌توانست در ریاض مستقر شود و این دعوت‌نامه‌ها را تقدیم مقامات عربستان کند. این منبع در بخش دیگری از اظهارات خود اشاره کرد: در دعوت نامه‌ها معمولا از یک قالب کلی و فرمت مشخص برای تحکیم و توسعه مناسبات استفاده می‌شود که عرف رایجی در این نوع نامه نگاری‌هاست.

این منبع ادامه داد: طبیعی است که در این برنامه‌ها و به خصوص پس از احیای روابط، هر کسی مترصد این است که زودتر از طرف مقابل میزبانی کند. برای ما مناسب این است که طرف سعودی بیاید و متقابلا برای سعودی‌ها نیز مناسب این است که طرف ایرانی را به عربستان بکشانند. حتی وقتی دو طرف به توافق نمی‌رسند، این فرآیند طول خواهد کشید و سراغ کشور ثالث خواهند رفت، همان وضعیتی که اکنون ما با تروئیکای اروپایی داریم.

این منبع در بخش دیگری از جزئیات این نامه و ناظر بر توسعه مناسبات گفت: جمهوری اسلامی در توسعه روابط با عربستان جدی است که بروز و ظهور آن را می‌توان در این دو دعوت نامه مکتوب جداگانه سراغ گرفت. توسعه مناسبات دوجانبه اقتصادی صددرصد در دستور کار دو طرف در حوزه‌های مختلف تجاری، فناوری، انرژی، گردشگری و... قرار دارد، با این حال الزامات خاص خود را دارد که نیازمند زمان و ابعاد فکر شده برای روابط است. پادشاه سعودی چند روز پس از توافق ایران و عربستان در پکن از رئیس‌جمهور ایران برای سفر رسمی به ریاض دعوت کرد و خواستار تقویت همکاری‌های اقتصادی و منطقه‌ای شد. این خبر را محمد جمشیدی، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور ۲۸ اسفند ماه و چند روز پس از توافق ازسرگیری رابطه تهران و ریاض اعلام کرد. 1. نقره به رنگ طلا؛ کسب نخستین مدال تاریخ ژیمناستیک ایران در بازی های آسیایی
 2. زمان اعلام نتایج نهایی کنکور مشخص شد
 3. شکست تیم ملی هندبال ایران مقابل کویت
 4. چه شغلی مناسب تیپ شخصیتی شماست؟
 5. سامانه یکپارچه خودرو حذف شد
 6. قیمت جدید مرغ اعلام شد
 7. خبر مهم سخنگوی شورای نگهبان درباره انتخابات ۱۴۰۲
 8. اعلام شیوه جدید فروش خودرو
 9. اولین علت مرگ در استان بیماری های قلبی عروقی است
 10. پرداخت تسهیلات خودرو و مسکن به خبرنگاران
 11. هفته اول مهر زمان طلایی تزریق واکسن آنفولانزا
 12. راه اندازی نهضت کاهش قیمت تمام شده مسکن
 13. احتمال برگزاری اردوی تیم ملی فوتبال در یک کشور شرق آسیایی
 14. صعود دو پله‌ای کاروان ایران با کسب ۷ مدال رنگارنگ
 15. قالیباف: ایرانیان خارج از کشور باید در مجلس نماینده داشته باشند
 16. امیر غفرانی درگذشت
 17. پیام مهم رهبر انقلاب همزمان با هفته دفاع مقدس
 18. سند کاهش فقر چیست؟
 19. حکم قصاص قاتل شهید عبدالجبار مختوم‌نژاد اجرا شد
 20. پرسش همتی درباره مهم‌ترین سند ۵ سال آینده؛ قابل اجرا است؟
 21. سلیمی جنگید اما نقره گرفت
 22. تصمیم نهایی دولت درباره قیمت بنزین اعلام شد
 23. یوسف صبری ۳۰ ثانیه‌ای طلا گرفت
 24. افشین سلیمی و دشت دومین طلایی کاروان ایران
 25. الهه منصوریان صاحب مدال نقره شد
 26. چرا در ایران ابر تورم رخ نداده است؟
 27. مزایده خودروهای سبک و سنگین وارداتی برگزار می شود
 28. از مصاحبۀ جنجالی بیرو تا خشم کارلتو
 29. خاطرا ت را با دور کُند مرور کن...
 30. گناهکارِ بی‌‌گناه!
 31. همۀ راه‌‌ها از مهارِ تورم می‌‌گذرد!
 32. حذف هاری با واکسيناسيون سگ‌ها امکان‌پذير است
 33. ادعای عجیب رئیسی درباره آمار اشتغال در استان ها
 34. شرط تغییر حداقل حقوق کارگران اعلام شد
 35. شورای نگهبان مسکوت ماندن ۳ ساله تاثیر معدل در کنکور را رد کرد
 36. دولت چه اختیاراتی برای بنزین دارد؟
 37. کسب اولین طلای کاروان ایران در بازیهای هانگژو
 38. تصمیم مهم مجلس برای شناسنامه‌
 39. مجازات توهین به حجاب در فضای مجازی و غیرمجازی
 40. حسین‌پور در هانگژو نایب‌قهرمان شد