31404 اقتصادی 1402/08/21 - 17:30

راهکار دستیابی به پایداری تولید گوشت قرمز چیست؟

دست اندرکاران صنعت دامپروری معتقدند که تامین سرمایه در گردش، تامین مستمر نهاده ها و استمهال وام دامداران در دستیابی به پایداری تولید و خودکفایی گوشت تاثیر بسزایی دارد.

به گزارش دیوان نیوز؛ بعد از اصلاح نظام یارانه در پی افزایش چندبرابری قیمت نهاده های دامی، مسئولان وزارت جهاد و دولتمردان سیاست هایی همچون پرداخت تسهیلات ارزان قیمت در راستای تامین نقدینگی دامداران و استمهال وام ها را اتخاذ کردند که متاسفانه این موضوع آن طور که باید و شاید مورد توجه قرارنگرفته است. 

بنابر آمار سالانه ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزارتن گوشت قرمز در کشور تولید می شود که در صورت حمایت از صنعت دامپروری، امکان خودکفایی گوشت در داخل وجود دارد. اما کشتار دام های مولد در سال گذشته و کمبود جمعیت دام پروار موجب شد تا مسئولان وزارت جهاد در راستای تنظیم بازار اقدام به واردات کنند که بنابر برنامه ریزی صورت گرفته واردات گوشت تا بهار سال آینده ادامه دارد.

در همین رابطه علیرضا پیمان پاک قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: واردات مدیریت شده گوشت قرمز و تامین مستمر نهاده های دامی منجر به ثبات بازار پروتئین و روند نسبی کاهش قیمت شده است. با توجه به استمرار روند واردات، مشکل خاصی در تامین و توزیع گوشت قرمز نداریم و همواره با تامین نهاده دامی بدنبال خودکفایی گوشت قرمز در داخل هستیم‌.

در ادامه افشین صدردادرس مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: هم اکنون تولیدکنندگان دام سبک و سنگین با مشکلات استمهال وام ها و تامین سرمایه در گردش بدلیل افزایش چندبرابری هزینه ها ناشی از اصلاح نظام یارانه روبرو هستندچراکه نقدینگی فعلی دامداران بسیار محدود است. تامین سرمایه در گردش از طریق تسهیلات بانکی با بهره بالا بر قیمت تمام شده دام زنده و گوشت اثر می گذارد. تامین سرمایه در گردش ارزان قیمت و مسئله بعدی بازار از جمله چالش های پیش روی تولیدکنندگان است.

صدردادرس ادامه داد: قیمت نهاده های دامی نسبت به ابتدای سال کاهش یافته است که یکی از علل آن به کاهش جمعیت دام سبک و سنگین باز می گردد که با کاهش جمعیت دامی در سامانه بازارگاه، تقاضا برای خرید نهاده کاهش می یابد و در نهایت بازار رقابتی می شود.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک با بیان اینکه قیمت دام پایه پروار یکی از اقلام اصلی هزینه پرواربندی محسوب می شود، افزود: با کاهش جمعیت دامی، قیمت دام پایه پروار سبک و سنگین افزایش می یابد که در نتیجه قیمت دام پروار و گوشت بالا می رود که ترغیب دامداران برای نگهداری گله های مولد، رونق گله های مولد با دام داخلی و احیای گله های مولد راهکار کاهش قیمت دام پروار است.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک با بیان اینکه ۶۰ درصد از جمعیت کشور مشمول دریافت یارانه هستند، گفت: گوشت قرمز داخلی اعم از گوسفندی و گوساله باید وارد کالابرگ الکترونیک شود چراکه این امر منجر به افزایش قدرت خرید و هدایت نقدینگی به سمت تولید می شود.

او با اشاره به راهکارهای رسیدن به خودکفایی گوشت قرمز در کشور گفت: خودکفایی با شرایط فعلی مسیر طولانی تری دارد، اما احیای مجدد بازار از طریق کالابرگ الکترونیک منجر به تحقق این امر می شود. هرچند سیاست گذاران اعلام می کنند که به سبب محدودیت منابع مالی، امکان کمک وجود ندارد. اما می توان راهکارهایی اتخاذ کرد که برای دولت هزینه ای در بر نداشته باشد و منجر به رونق تولید شود.

بنابر قانون، صادرات حتی به منظور تنظیم بازار نباید ممنوع باشد، درحالیکه مسئولان اعلام می کنند که برای رونق بازار داخل تا زمان افزایش تولید صادرات ممنوع است.

شکلی در تولید گوشت قرمز نداریم

آقای مجتبی عالی مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: با توجه به خسارت های وارده ناشی از خشکسالی قرار بود وام های دامداران تمدید شود هم اکنون مشکلی در تامین نهاده های دامی جو و ذرت نداریم و تنها در ارتباط با کنجاله سویا مشکل داریم که در حال رفع شدن است. با توجه به مشکلات تامین کنجاله سویا، وزارت جهاد مجوز واردات را به اتحادیه داده است که پیش بینی می شود مشکل هرچه سریع تر رفع شود.

مدیرعامل اتحادیه دامداران با اشاره به افزایش چندبرابری قیمت نهاده های تولید بعد از اصلاح نظام یارانه افزود: بعد از اصلاح نظام یارانه با افزایش قیمت نهاده ها، تولید مقرون به صرفه نیست که با واگذاری برخی اختیارات به اتحادیه امیدواریم که تولید شکوفا شوند. در شرایط کنونی مشکل اصلی  دامداران کمبود نقدینگی است که تمامی مسئولان و تصمیم گیران باید پای کار آیند.

مدیرعامل اتحادیه دامداران با بیان اینکه پتانسیل خودکفایی گوشت قرمز در کشور وجود دارد، افزود: هم اکنون مشکلی در تامین و تولید گوشت داخل نداریم، اما در راستای پایداری باید تولید مقرون به صرفه باشد. بنابر آمار واردات گوشت از گمرگ در قبال تولید داخل قابل مقایسه نیست چراکه یک درصد تولید داخل، وارد می شود. به عنوان مثال در تهران روزانه ۱۲ هزار راس دام سبک و ۷۰۰ راس دام سنگین مربوط به تولید داخل کشتار می شود، درحالیکه ۵۰۰ راس در روز وارد می شود.

با توجه به پتانسیل خودکفایی گوشت قرمز، سیاست تامین مستمر نهاده های دامی و اتخاذ سیاست های حمایتی همچون تامین سرمایه در گردش ارزان قیمت می تواند به پایداری تولید و تحقق دستیابی به سیاست خودکفایی منجر شود چراکه طبق آمار ۷۵ درصد گوشت قرمز از دام سنگین تامین می شود که تهیه و توزیع به موقع نهاده بر تولید و تنظیم بازار تاثیر بسزایی دارد. 1. از کارخانه‌های سیمان شکایت می‌کنیم
 2. کشف ۱۴ هزار قلم تجهیزات پزشکی و دارویی قاچاق
 3. مرغ نخرید؛ از دو هفته دیگر ارزان می‌شود
 4. دومین جشنواره ملی صنایع دستی بسیج در البرز بر گزار می شود
 5. دولت تمهیدات لازم برای جلوگیری از واردات کالاهای اسرائیلی را فراهم کند
 6. ادعای تامین کسری ارز ترجیحی از محل خرید ارز با نرخ بالاتر دروغ است
 7. مهلت ارسال آثار به هشتمین جشنواره رسانه ای ابوذر تمدید شد
 8. شبکه گاز مازندران به تهران وصل می شود
 9. اجتماع، زندگی، انتقاد
 10. یک اختلاس و هزار چرک بی درمان
 11. حسن روشن: قد مدیران فوتبال خیلی کوتاه شده
 12. بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در کمیسیون آموزش
 13. ارتقای ۳۰ درصدی دانش بنیان‌ها در البرز هدفگذاری شده است
 14. دستگیری عامل اخلال در نظام اقتصادی با ۸ هزار میلیارد ریال تخلف ارزی
 15. حقوق سربازان از پایان آذر ماه ۲۰ درصد افزایش می‌یابد
 16. صدور کیفرخواست متهمان پرونده قتل «داریوش مهرجویی» و همسرش در کمتر از دو ماه
 17. ابهاماتی در بودجه ۱۴۰۳ که باید پاسخ داده شود
 18. جاده چالوس و آزادراه تهران - شمال بسته است
 19. پلمب ۸۴ واحد صنفی متخلف خرید و فروش املاک در البرز
 20. نخستین اقدام دولت درباره فساد در واردات چای چه بود؟
 21. زمان واریز حقوق بازنشستگان تامین ‌اجتماعی در آذر ۱۴۰۲
 22. نخستین دارو ضد سرطان در البرز رونمایی شد
 23. اخذ ۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان مالیات از ۶۶ هزار خانه خالی
 24. خودروهای وارداتی فوتبالیست‌ها شماره گذاری نشده‌است
 25. نام فرنگی خودروی برقی آتروس تغییر می‌کند
 26. کاهش مصرف سوخت با اصلاح تقاطعات ناقص در تهران
 27. البرز سبز شد
 28. توضیح روابط عمومی وزارت بهداشت درباره پخش تصویر نوزاد تازه متولد شده
 29. افزایش 6 هزار مترمربع فضای جدید نوآوری در استان البرز
 30. ۲۱ هزار میلیارد تومان منابع اعتباری در دو سفر استانی به البرز تزریق شد
 31. گاز ۷۰۰ ویلای خالی از سکنه مازندران قطع شد
 32. مهلت ۱۰ روزه رئیس‌جمهور به سازمان غذا و دارو برای حل مشکل یک تولید کننده
 33. سهم اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی باید به ۱۵ درصد برسد
 34. افتتاح  2 واحد تولیدی و صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام
 35. دو طرح آبرسانی در کرج و گرمدره به بهره‌برداری رسید
 36. توسعه راه‌های مواصلی و رفع مشکل مسکن استان البرز از برنامه های محوری دولت است
 37. بیمارستان شهید سلیمانی در فردیس رسما افتتاح شد
 38. قطعه اول آزادراه شهید سلیمانی در کرج مورد بهره برداری قرار گرفت
 39. پلتفرم‌های فروش آنلاین دارو مجوز ندارند/ دارو را فقط از داروخانه‌ها تهیه کنید
 40. کاخ سعدآباد ۳ روز تعطیل شد