دوشنبه، 27 فروردین 1403 20:47
32259 ورزشی 1402/11/28 - 21:09

دوباره لیگ، دوباره هیجان

به بهانه آغاز دوباره مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران

بعد از اتمام دراماتیک جام ملت‌های آسیا و ناکامی فوتبال ملی، بار دیگر مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران از سرگرفته خواهد شد و دیدار دو تیم فولاد خوزستان و گل‌گهر سیرجان در روز چهارشنبه آغاز نیم فصل دوم لیگ را رسمیت خواهد بخشید.

به گزارش دیوان نیوز؛ بعد از اتمام دراماتیک جام ملت‌های آسیا و ناکامی فوتبال ملی، بار دیگر مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران از سرگرفته خواهد شد و دیدار دو تیم فولاد خوزستان و گل‌گهر سیرجان در روز چهارشنبه آغاز نیم فصل دوم لیگ را رسمیت خواهد بخشید. به این بهانه نگاهی به شرایط باشگاه‌ها و فعالیت‌های آنان در تعطیلات نیم فصل خواهیم انداخت:

استقلال و روزهای سخت

اوضاع و احوال قهرمان نیم فصل همچنان ناشناخته و غیرقابل پیش‌بینی است. آبی‌پوشان که دغدغه پنجره بسته را داشتند با پرداخت مطالبات دستیاران ریکاردو ساپینتو مشکل بزرگ نقل و انتقالات خود را برطرف کردند اما لیست آنان برای ثبت بازیکنان جدید همچنان با سماجت ارسلان مطهری و زبیر نیک نفس پُر بوده و از طرفی استقلال همچنان در جذب بازیکنی که بتواند به عنوان یک لیدر مؤثر میانه میدان آنان را رهبری نماید، ناکام مانده‌ است. ارائه چند لیست از طرف جواد نکونام به هیئت مدیره که همچون تعطیلات تابستانی سر از باشگاه‌های دیگر درآوردند و  تأکید بر جذب روبرتو تورس که باشگاه گل‌گهر هرگز رضایت به جدایی او نخواهد داد و تنش‌های پنهان و آشکار اما تکراری سرمربی و مدیریت، تمام داستان استقلال در زمستانی بود که در آن بیشتر توجه اهالی فوتبال به تورنمنت قطر منعطف شده بود. با این اوصاف باید روزهای سختی را  برای استقلال در شروع دوباره لیگ متصور باشیم. با این حال جذب رافائل سیلوا و جلال‌الدین ماشاریپوف و شاید منتظر محمد، در صورتی که استقلال بتواند به موقع قرارداد آنان را ثبت نماید، می‌تواند خبرخوشی برای نکونام و هواداران استقلال باشد.

سپاهان امیدوار به قهرمانی

سپاهان همچون ژاپن و کره جنوبی در نیم فصل با بدشانسی روبرو شد و علیرغم شایستگی نتوانست قهرمانی نیم فصل را از آن خود کند. این بدان معنا است که طلایی‌پوشان دارای نقاط ضعف پنهانی هستند که حتی ژوزه مورایس هم موفق به شناسایی آن نشده است. سه شکست پیاپی در انتهای فصل نمی‌تواند اتفاقی باشد و این نکته سرمربی سپاهان را وادار کرد تا دست به تغییراتی در تیم خود بزند. آنان احسان پهلوان و عیسی آل کثیر را در لیست فروش قراردادند و علی اصغر اعرابی و عیسی عباس را جذب کردند. طلایی‌پوشان حتی تمایل چندانی به ادامه همکاری با سیاوش یزدانی، کاوه رضایی و هادی محمدی ندارند. به نظر می‌رسد ژوزه مورایس قصد دارد ترافیکی را برطرف کند که ذهنیت خود و بازیکنانش را به خود مشغول کرده است. در این شرایط باید به جرأت گفت: اگر سپاهان با تمرکز بیشتر در مسابقات پیش رو حاضر شود امید اول قهرمانی است.  البته نباید فراموش کنیم که این تیم دیداری حساس در لیگ قهرمانان آسیا مقابل الهلال دارد.

پرسپولیس و شرایط جدید

با رفتن یحیی گل‌محمدی شرایط جدیدی بر قرمزپوشان پایتخت حاکم شده است. درویش مدیرعامل پرسپولیس که قصد داشت  مربیانی بزرگی چون برانکو را جایگزین گل‌محمدی کند، در نهایت اوسمار لوس ویه‌را دستیار گل‌محمدی را  به عنوان سرمربی پرسپولیس انتخاب کرد. نکته قابل توجه در خصوص اوسمار اینست که او با شرایط بازیکنان پرسپولیس آشنایی کامل داشته و از طرفی در نیم فصل نخست به عنوان مغز متفکر یحیی گل‌محمدی ایفا نقش کرده است. با این حال باید گفت: اندیشه‌های اوسمار هنوز ناشناخته باقی مانده و باید دید پرسپولیس قادر است  شرایط خود را با سرمربی جدید پایدار کرده و در کورس قهرمانی باقی بماند؟ قرمزپوشان در تعطیلات زمستانی چند بازیکن را نیز به خدمت گرفتند؛ اوستون ارونوف ازبکستانی، عبدالکریم حسن قطری و عیسی آل کثیر بازیکنانی هستند که چهره قرمزپوشان را در نیم فصل ناشناخته اما امیدوار کننده کرده‌اند.

تراکتور می‌تواند مدعی باشد

حیف است تراکتور تبریز با آن همه تدارک و سرمایه گذاری موفق نشود خود را به صدر جدول نزدیک نماید. البته اختلاف چهار امتیازی قرمزپوشان آذربایجان با صدر جدول غیرقابل جبران نیست اما بازی تراکتور همواره غیرقابل پیش‌بینی است. آنان گاهی در هیبت یک تیم قهرمان و بی رحم ظاهر شده و گاهی براحتی مغلوب حریفان خود می‌شوند. آنان آلوارو خیمنز و عارف رستمی را از دست داده‌ و چند خرید متوسط انجام داده‌اند. اما آنچه تراکتور بیشتر از هر چیزی برای مدعی شدن بدان نیاز دارد، شخصیت قهرمانی است که  بتواند آنان را در  نیم فصل دوم رویایی نماید.

شرایط مشابه ذوب آهن و ملوان

ذوب آهن اصفهان و ملوان بندر انزلی بعد از سال‌های ناکامی، به بهترین وجه ممکن در فصل بیست  و سوم ظاهر شدند. "ایستادن در رتبه پنجم و ششم جدول گواه این ادعاست."  شباهت این دو تیم، حضور بازیکنان جوان و با انگیزه است و هر دو تیم سابقه قهرمانی در فوتبال ایران "جام حذفی" را دارند.  از طرفی ذوب آهن و ملوان از باشگاه‌های با ریشه و قدمت فوتبال ایران نیز هستند.  در این بین هر دو تیم در تعطیلات زمستانی دست به تغییرات زیادی در لیست خود زده‌اند و حضور بازیکنان چون محمد عمری، میلاد سرلک، محمد طیبی، محسن فروزان و محسن آذرباد در ترکیب نیم فصل آنان خبر از تحولات مثبتی دارد که شاید آنان را تا رتبه‌های بالای جدول نیز ارتقاء بدهد.

حرکت به سوی سهمیه

چند تیم نیز بدنبال کسب سهمیه خواهند بود و پتانسیل و توانایی آن را نیز دارند؛ گل‌گهر سیرجان، آلومینیوم اراک و شمس آذر قزوین باشگاه‌هایی هستند که در یک خط کامل موازی حرکت کرده و از گزینه‌های کسب سهمیه هستند. سه باشگاه مذکور باید در پانزده مسابقه نیم فصل دوم حرکتی شتابنده به صدر جدول داشته و در این راه دو حریف سرسخت به نام ذوب آهن و ملوان خواهند داشت. شمس آذر تقریبا به ترکیب خود دست نزده، هرچند یکی دوم مهره تأثیرگذار خود را از دست داده است. وضعیت آلومینیوم نیز به همین منوال می‌باشد و بازیکنی جذب نکرده است. گل‌گهر نیز بیشتر دغدغه حفظ بازیکنان تاثیرگذار خود را دارد. این اتفاق شاید به ثبات ناخواسته آنان منجر شده و موفقیت آنان را تا حدودی تضمین کند.

منطقه سقوط

هرچند زود است درباره گزینه‌های سقوط صحبت کنیم اما منطقه سقوط در پایان نیم فصل نخست وسیع و ناشناخته به نظر می‌رسد. می‌توان مس رفسنجان رده دهمی را نیز گزینه سقوط محسوب کنیم و برای نساجی مازندران و استقلال خوزستان کمترین شانس بقا را قایل باشیم. اما تا پایان هفته‌های بیست و سوم و یا بیست و چهارم نباید هیچ چیز را قطعی تلقی کنیم. مس رفسنجان، فولاد خوزستان و هوادار توانایی لازم  برای حفظ خود در میانه جدول را دارند. حضور پیکان دراین منطقه با توجه پتانسیل آنان کمی غیرقابل باور است و صنعت نفت اگر بتواند مشکلات مدیریتی و اقتصادی خود را برطرف کند، چه بسا با رتبه تک رقمی لیگ را به پایان برساند.

نگاهی به هفته شانزدهم

هفته شانزدهم با دیدار دوتیم فولاد خوزستان و گل‌گهر سیرجان آغاز خواهد شد. دیدار این دو تیم در فصول قبل جذاب و دیدنی بوده است و یقینا هر دو تیم به سه امتیاز این بازی برای صعود در جدول نیاز دارند. پیکان و نساجی دوئل انتهای جدول را برگزار خواهند کرد و پیروزی هریک گام بلندی برای جدا شدن از منطقه خطر خواهد بود. ذوب آهن و ملوان مهمترین بازی هفته را مقابل هم برگزار خواهند کرد تا یک تیم در مربع قهرمانی قرار بگیرد. استقلال خوزستان یقینا روز سختی را در قزوین برای رهایی از انتهای جدول برای شمس آذر رقم خواهد زد. مس رفسنجان و هوادار در تقابل با یکدیگر شرایط مشابهی با دیدار پیکان  و نساجی خواهند داشت. پرسپولیس در حالی به دیدار آلومینیوم در اراک خواهد رفت که به هیچ عنوان قصد ندارد در این شهر امتیاز از دست بدهد، هرچند آلومینیوم نیز بدنبال جبران مافات است. استقلال تهران نیز در حالی  میزبان صنعت نفت آبادان است که این بازی می‌تواند سخت‌ترین شروع نیم فصل برای  آنان محسوب گردد. نفت آبادان قصد ندارد سرنوشت خود را به انتهای فصل موکول کند. و بلاخره جدال دو تیم سپاهان و تراکتور که به تعویق افتاده است نیز عیار دو تیم را در آغاز نیم فصل  دوم نمایان خواهد نمود.

نویسنده: حسن صانعی پور 1. تانژانت زاويۀ تغييرات قلعه‌نویی صفر است / فرصت‌سوزی یکسالۀ تیم‌ملی!
 2. واحد سوم گازی نیروگاه ‌گهران به شبکه برق کشور متصل شد
 3. مدیریت تغییر اقلیم و گسترش اقتصاد سبز، راهبرد اصلی دولت
 4. بیش از ۵۷ هزار بازدید از شروع طرح سلامت نوروزی انجام شد
 5. دستگاه‌های امدادی البرز در آماده‌باش
 6. تعریف بسته‌های سرمایه‌گذاری در مدیریت شهری کرج
 7. ارائه ۲۸ هزار خدمت امدادی توسط هلال احمر البرز
 8. کاهش ۶۷ درصدی شعب نامتعارف
 9. نظامی‌گرایی اقتصادهای اروپایی
 10. وزیر دفاع پاکستان برای طالبان افغانستان خط و نشان کشید
 11. کلیت مجلس دوازدهم انقلابی است
 12. کاهش رکود تورمی مسکن با اقدامات دولت سیزدهم
 13. کاهش ۱۰۰ درصدی تصادفات درون شهری در البرز
 14. روبینیو 9 سال به زندان خواهد رفت!
 15. وار تا 20 روز آتی به ایران می‌آید
 16. آب، منبع استراتژیک کلیدی تهدیدات امنیت جهانی
 17. افزایش ۲ برابری کارت آزاد جایگاه‌های سوخت در نوروز
 18. شناگر اصفهانی رکورد ملی خود را جابه‌جا کرد
 19. برگزاری اولین گردهمایی مشترک رؤسای هیئت‌ها، انجمن‌های ورزشی و  مسئولان کمیته‌های پارکور کشور
 20. درهای نمایشگاه رسانه های ایران باز شد
 21. افزایش دو و نیم برابری بودجه فرهنگی شهرداری کرج
 22. آیین تحلیف اعضای هیئت منصفه مطبوعات البرز برگزار شد
 23. گرم‌ترین آذر ۳۳ سال اخیر کشور ثبت شد
 24. خواص بسترساز مشارکت حداکثری در انتخابات شوند
 25.  روایت تکراری اختلاف و التهاب
 26. یک هشتم لیگ قهرمانان آسیا؛مشابه ولی متفاوت
 27. نقش «اقتصاد مقاومتی» در عبور از تنگنای تحریم
 28. ابراز شادی و خوشحالی بعد از پیروزی، جُرم محسوب می‌شود ؟!
 29. به بهانه آغاز دوباره مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران
 30. زمین چمن مصنوعی روستای خورچان افتتاح شد
 31. «حمل و نقل» پیش شرط بهبود وضعیت صادرات و واردات در کشور
 32. تاج منتسب به سپاه است؟
 33. توافق با عراق برای تامین ۵۰ میلیون متر مکعبی گاز در روز
 34. بیست و یکمین جشنواره تولید ملی - افتخار ملی با حضور مقامات کشور
 35. افزایش قیمت خودسرانه قالیشویی و خشکشویی ممنوع است
 36. سهمیه جدید وام ۲۰۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن ابلاغ شد
 37. ۵۰۰ میلیون مسدوی خودروهای وارداتی آزاد شد
 38. انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان ۴ کمیسیون گردشگری اتاق‌های بازرگانی ایران، البرز، اصفهان و قم
 39. زمان واریز عیدی کارمندان اعلام شد
 40. زمان واریز اعتبار تشویقی کالابرگ به حساب‌ها