دوشنبه، 27 فروردین 1403 20:39
32266 البرز 1402/11/29 - 10:51

آیین تحلیف اعضای هیئت منصفه مطبوعات البرز برگزار شد

طی مراسمی که با حضور رئیس کل دادگستری و اعضای هیئت منصفه مطبوعات استان البرز برگزار شد اعضای جدید ضمن دریافت احکام خود از عالی‌ترین مقام قضایی استان، برای دوره جدید آیین تحلیف به جا آورده و فعالیت خود را آغاز کردند.

به گزارش دیوان نیوز؛ «حسین فاضلی هریکندی» روز یکشنبه در این نشست به تبیین نقش و اهمیت رسانه پرداخت و گفت: رسانه یکی از حوزه‌هایی است که همگام با رشد تکنولوژی، تنوع و بسترهای جدیدی را برای اطلاع‌رسانی عرضه می‌کند و اکنون شاهد هستیم که حتی نسبت به دهه گذشته به واسطه ایجاد بسترهای نوین، تنوع و بستر اطلاع‌رسانی‌ها نیز دچار تغییر و تحول شده است.

جایگاه هیئت منصفه مطبوعات در قوانین کشور

وی در ادامه با تشریح جایگاه هیئت منصفه مطبوعات در قوانین و مقررات به اصل ۱۶۸ قانون اساسی استناد کرد و افزود: الزام قانون اساسی جهت حضور هیئت منصفه در محاکم دادگستری برای رسیدگی به جرایم مطبوعاتی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در ادامه بیان حدود و ثغور و ترکیب این هیئت در قانون مطبوعات با حضور نمایندگانی از اقشار مختلف جامعه، بیانگر اهمیتی است که قانون به رسانه داده است.

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به اینکه حضور هیئت منصفه که نمایندگان اقشار مختلف و افکار عمومی هستند به قضات در کشف حقیقت کمک می‌کند متذکر شد: رسیدگی به جرایم مطبوعاتی در دادگاه های کیفری یک استان که دادگاهی با تعدد قضات و با تشریفات ویژه و برای رسیدگی به جرایم مهم است با حضور هیئت منصفه، نشان دهنده توجه قانون‌گذار است تا تصمیم درست و متقن در مورد اتهامات مرتبط با حرفه اصحاب رسانه گرفته شود.

وی با تأکید بر اینکه «انگیزه اصلاح» در مورد کسانی که امر اطلاع‌رسانی را انجام می‌دهند باید مورد توجه قرار گیرد بیان کرد: در صورت وقوع جرم در مورد اصحاب رسانه، نباید در مورد آنها قصد و انگیزه مجرمانه را اصل و مفروض دانست و در رسیدگی به اتهام آن‌ها باید در خصوص قصد و انگیزه انتشار خبر اگرچه مورد شکایت واقع شده و یا وصف مجرمانه پیدا کرده بررسی و توجه نمود.

استانی بدون پرونده مطبوعاتی

عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز با اعلام اینکه در دوره ۲ ساله فعالیت هیئت منصفه قبلی مطبوعات استان البرز، جلسه‌ای برای رسیدگی برای جرایم مطبوعاتی برگزار نشد به ۲ علت این دستاورد اشاره کرد و گفت: عدم تشکیل دادگاه رسیدگی به جرایم مطبوعاتی در استان البرز که یکی از استان‌های دارای بیشترین فراوانی رسانه در کشور است گویای این واقعیت است که رسانه‌های دارای شناسنامه و مجوز در استان، قانون را رعایت می‌کنند؛ از جانب دیگر تشکیل «شعبه ویژه صلحی حل اختلاف ویژه اصحاب رسانه» در البرز که در راستای اجرای رهنمود رئیس قوه قضائیه در دیدار ۲۴ مرداد سال ۱۴۰۱ با اصحاب رسانه و مدیران عامل و تعدادی از خبرنگاران رسانه‌های کشور بود نقش مهمی در این این موفقیت داشت.

وی افزود: تشکیل شورای حل اختلاف ویژه رسانه، برای اولین بار در استان البرز با همکاری شورای حل اختلاف استان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات استان البرز انجام شد و دستاوردهای مهمی در مسیر افزایش سازش در پرونده‌های رسانه‌ای داشت تا جایی که از ۳۰ پرونده ارجاع شده ۲۶ پرونده در شورای حل اختلاف مستقر در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز به سازش منتهی شد.

ترکیب هیئت منصفه مطبوعات البرز

در ادامه این نشست، اعضای هیئت منصفه مطبوعات استان البرز شامل آقایان محمود یوسفی، محمدتقی حسنی‌ گرده‌کوهی، رضا عباس‌زاده، حامد رضوانی الوار، فرهاد خانی، اکبر بهاروند، حجت الاسلام صادق‌خوئینی، رامین شاه حسینی، حسین امیدیان، علیرضا سعیدی، علیرضا رحیمی محمودآبادی، جواد چپردار، فرید نجف نیا و سرکار خانم هما داودی گرمارودی، آیین تحلیف را به جا آوردند تا در انجام وظایف خود در هیأت منصفه جانب عدالت و انصاف را نگاه دارند.

در پایان این نشست ۱۴ عضو هیئت منصفه مطبوعات استان البرز که متشکل از نمایندگان اقشار مختلف جامعه از جمله کارمندان، نویسندگان، روحانیون، بسیجیان، هنرمندان، وکلا و روزنامه‌نگاران بودند احکام خود را که توسط معاون سیاسی رییس قوه قضاییه و رییس هیات تعیین اعضا هیات منصفه در سراسر کشور صادر شده است از رئیس کل دادگستری استان البرز دریافت کردند. 1. تانژانت زاويۀ تغييرات قلعه‌نویی صفر است / فرصت‌سوزی یکسالۀ تیم‌ملی!
 2. واحد سوم گازی نیروگاه ‌گهران به شبکه برق کشور متصل شد
 3. مدیریت تغییر اقلیم و گسترش اقتصاد سبز، راهبرد اصلی دولت
 4. بیش از ۵۷ هزار بازدید از شروع طرح سلامت نوروزی انجام شد
 5. دستگاه‌های امدادی البرز در آماده‌باش
 6. تعریف بسته‌های سرمایه‌گذاری در مدیریت شهری کرج
 7. ارائه ۲۸ هزار خدمت امدادی توسط هلال احمر البرز
 8. کاهش ۶۷ درصدی شعب نامتعارف
 9. نظامی‌گرایی اقتصادهای اروپایی
 10. وزیر دفاع پاکستان برای طالبان افغانستان خط و نشان کشید
 11. کلیت مجلس دوازدهم انقلابی است
 12. کاهش رکود تورمی مسکن با اقدامات دولت سیزدهم
 13. کاهش ۱۰۰ درصدی تصادفات درون شهری در البرز
 14. روبینیو 9 سال به زندان خواهد رفت!
 15. وار تا 20 روز آتی به ایران می‌آید
 16. آب، منبع استراتژیک کلیدی تهدیدات امنیت جهانی
 17. افزایش ۲ برابری کارت آزاد جایگاه‌های سوخت در نوروز
 18. شناگر اصفهانی رکورد ملی خود را جابه‌جا کرد
 19. برگزاری اولین گردهمایی مشترک رؤسای هیئت‌ها، انجمن‌های ورزشی و  مسئولان کمیته‌های پارکور کشور
 20. درهای نمایشگاه رسانه های ایران باز شد
 21. افزایش دو و نیم برابری بودجه فرهنگی شهرداری کرج
 22. آیین تحلیف اعضای هیئت منصفه مطبوعات البرز برگزار شد
 23. گرم‌ترین آذر ۳۳ سال اخیر کشور ثبت شد
 24. خواص بسترساز مشارکت حداکثری در انتخابات شوند
 25.  روایت تکراری اختلاف و التهاب
 26. یک هشتم لیگ قهرمانان آسیا؛مشابه ولی متفاوت
 27. نقش «اقتصاد مقاومتی» در عبور از تنگنای تحریم
 28. ابراز شادی و خوشحالی بعد از پیروزی، جُرم محسوب می‌شود ؟!
 29. به بهانه آغاز دوباره مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران
 30. زمین چمن مصنوعی روستای خورچان افتتاح شد
 31. «حمل و نقل» پیش شرط بهبود وضعیت صادرات و واردات در کشور
 32. تاج منتسب به سپاه است؟
 33. توافق با عراق برای تامین ۵۰ میلیون متر مکعبی گاز در روز
 34. بیست و یکمین جشنواره تولید ملی - افتخار ملی با حضور مقامات کشور
 35. افزایش قیمت خودسرانه قالیشویی و خشکشویی ممنوع است
 36. سهمیه جدید وام ۲۰۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن ابلاغ شد
 37. ۵۰۰ میلیون مسدوی خودروهای وارداتی آزاد شد
 38. انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان ۴ کمیسیون گردشگری اتاق‌های بازرگانی ایران، البرز، اصفهان و قم
 39. زمان واریز عیدی کارمندان اعلام شد
 40. زمان واریز اعتبار تشویقی کالابرگ به حساب‌ها