32588 اجتماعی 1403/02/26 - 07:11

رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران؛

نمی‌توان با سلامت مردم شوخی کرد

رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران، در نشست با منتخبین مجلس دوازدهم، به تشریح دستاوردها و چالش‌های نظام سلامت کشور پرداخت.

به گزارش دیوان نیوز، محمد رئیس زاده، در نشست مدیران سازمان نظام پزشکی با منتخبین مجلس دوازدهم، گفت: در حوزه سلامت از وابستگی مطلق به خودکفایی مطلق رسیدیم و نه تنها به خودکفایی رسیدیم؛ بلکه پزشکی و سیستم شبکه بهداشت ما مورد غبطه کشورهای پیشرفته دنیا است.

وی با اشاره به نقش مهم قانونگذاری در مجلس شورای اسلامی برای مرتفع کردن بخشی از این مشکلات، افزود: رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی سلامت را در فروردین ۹۳ ابلاغ کردند که همان نقشه راه درستی برای ادامه خدمات بهداشتی درمانی دارویی در کشور است. متأسفانه هنوز بسیاری از بندهای این سند بالادستی از سوی نهادهای ذی ربط و مسئولین مختلف اجرا نشده است.

رئیس زاده با تاکید بر اینکه کیفیت در حوزه علوم پزشکی یعنی سلامت مردم، گفت: کیفیت در حوزه سلامت شوخی بردار نیست، ما نگرانیم روزی عزیزان شما گرفتار آموزش بی کیفیت شوند و این مسئله چالش جدی است. بحث اهمیت به رشته‌های تخصصی جدی است، ما یک هزار نفر متخصص بیهوشی نیاز داریم و جراح قلب در مراکز استان‌ها نیاز است. همچنین وضعیت نیروهای طرحی باید ارتقا یابد.

وی با اشاره به فضاسازی رسانه‌ای علیه جامعه پزشکی عنوان کرد: عمده مسائل در بحث خروج از کشور بحث هجمه به جایگاه جامعه پزشکی است، جامعه پزشکی در دست سیاستگذاران است و رفتار آنها را نمایندگان در مجلس تعیین می‌کنند، دشمن برای ضربه زدن به ظرفیت و بازوی قوی جمهوری اسلامی یعنی حوزه سلامت برنامه ریزی کرده است. این حوزه هم دشمن و هم نفوذی دارد، این حوزه ظرفیت‌های بسیاری دارد و می‌تواند ارزآوری داشته باشد و سالانه ۶ میلیارد دلار ارزآوری داشته باشیم و باید توجه داشت که حوزه سلامت این ارزش را دارد که نمایندگان به شکل تخصصی به آن توجه داشته باشند.

رئیس زاده با اشاره به علت مهاجرت پزشکان گفت: یک مطالعه تطبیقی در دنیا نشان می‌دهد، در سال ۲۰۳۰ در مراکز معتبر دنیا ۱۸ میلیون نفر کمبود کادر تخصصی وجود خواهد داشت، بعضی از کشورها در برخی رشته‌های تخصصی فارغ التحصیل ندارند و به همین دلیل کشورهای پیشرفته برنامه‌هایی برای جذب این نیروها از کشورهای کمتر برخوردار طراحی کردند، قوانین را تسهیل کردند و نیروی تخصصی را از کشور کمتر برخوردار تأمین می‌کنند. چنانچه ما به سیاست تثبیتی نپردازیم؛ نیرو خارج می‌شود زیرا تفاوت نرخ ارز در ایران و برخی کشورهای دنیا بسیار است.

وی با تأکید بر اینکه بزرگان و مفاخر جامعه پزشکی، هر کدام نقش بی‌بدیلی در حفظ و ارتقا این رشته‌ها و نماینده اخلاق و علم برای ایران در تمامی دنیا هستند، افزود: لازم است تمهیداتی اندیشید تا در کنار این بزرگان، جوان‌ترها فرصت آموزش و یادگیری داشته باشند و دستاوردهای بی‌نظیر نسل گذشته به نسل جدید منتقل شود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران در پاسخ به وضعیت رسیدگی به شکایات پزشکی، گفت: در تمام پرونده‌هایی که موجب صدور کیفر خواست در سازمان نظام پزشکی شده؛ ۸۰ درصد رأی به نفع بیماران بوده است.

رئیس‌زاده در این نشست با اشاره به دستاوردهای ۴۰ ساله نظام سلامت به ویژه در حوزه نیروی انسانی که منجر به افزایش چند برابری نیروهای نخبه فارغ‌التحصیل در رشته‌های متنوع علوم پزشکی شده است، افزود: افزایش تعداد بانوان در جذب هیئت علمی دانشگاه‌ها و همچنین نیروهای متخصص درمانی در اقصی نقاط کشور در کنار حجم اعمال جراحی صورت گرفته و فرایندهای درمانی اجرا شده در داخل کشور به گونه‌ای است که هر گونه نیاز به بیگانگان را مرتفع کرده است.

وی با اشاره به دستاوردهای نظام سلامت کشور عنوان کرد: در سال ۶۲، ۱۳ هزار پزشک داشتیم و اکنون ۱۶۲ هزار پزشک داریم، در سال ۶۲، ۵ هزار متخصص داشتیم و اکنون ۵۰ هزار متخصص داریم، در سال ۶۲، ۷۷۴ بانوی متخصص داشتیم و اکنون بالغ بر ۲۲ هزار بانوی متخصص داریم و بیش از ۳۵ درصد رشد در بانوان متخصص داشته ایم، در سال ۶۲ سه بانوی فوق تخصص در کشور داشتیم اکنون بالغ بر هزار و ۶۰۰ بانوی فوق تخصص در کشور داریم، اکنون بالغ بر صد هزار پزشک عمومی در کشور داریم و تعداد دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی ما از ۷ به ۷۰ رسیده و ۵۰ هزار عمل پیوند در کشور انجام شده است، همچنین ۷ هزار پیوند موفق کبد و بیش از ۲۲۰ پیوند موفق قلب اطفال به عنوان قله علم پزشکی انجام شده است و برخی از کودکانی که پیوند قلب داشتند، اکنون دانشجوی شریف یا سال پنجم پزشکی هستند.

رئیس زاده ادامه داد: در ۱۵۰ رشته علوم پایه و بالینی در کشور فارغ التحصیل داریم و ۶ هزار و ۵۰۰ دانشجوی خارجی در کشور داریم و به جایی رسیده‌ایم که در هیچ رشته‌ای برای آموزش و تشخیص و درمان نیاز به اعزام به خارج از کشور نداریم و در مخیله هیچ ایرانی نیست که اگر برای جراحی قلب به اروپا برود درمان بهتری می‌گیرد، ممکن است در دسترسی مشکلاتی وجود داشته باشد، اما حضرت امام (ره) فرمودند «ما خجالت می‌کشیدیم که برای یک آپاندیس ساده باید از خارج طبیب می آوردیم»، یا در سال ۶۸ حدود ۱۱ هزار بیمار به خارج بیمار اعزام می‌کردیم و ۵ هزار پزشک خارجی با حقوقی حدود ۳ هزار دلار در کشور داشتیم ولی هم اکنون به خودکفایی رسیده‌ایم که در منطقه و دنیا زبانزد هستیم. 1. فروش ۴۲۵ میلیاردتومانی نمایشگاه کتاب/ انجام ۸۰۰ هزار تراکنش مالی
 2. آبادسازی سواحل به شهرداری‌ها ابلاغ شد
 3. دستور برای رفع موانع خودکفایی برنج و دغدغه برنج‌کاران
 4. بازدید امیر سرتیپ واحدی از پایگاه شکاری شهید عبدالکریمی
 5. زائران ایرانی از فردا به مکه می‌روند
 6. همگام با کاهش نرخ ارز، سکه و طلا دوباره ارزان شد
 7. جاده «هراز» تا ۲۰ شهریور، دوشنبه‌ها مسدود می‌شود
 8. حضور پرشور مردم پایتخت در جشن بزرگ امام رضایی‌ها
 9. مخالفت آیت الله سبحانی با تعطیلی شنبه
 10. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم
 11. چگونگی درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال
 12. بازدید رئیس جمهور از سامانه شبیه‌ساز پل فرماندهی کشتی
 13. روز ملی ارتباطات فرصتی برای بهره‌مندی از هوش مصنوعی در روابط‌عمومی
 14. جوانی جمعیت از مهمترین عوامل اقتدار ملی است
 15. آب چاه بخورید ولی آب معدنی نخورید!
 16. کلاه‌برداری چند میلیون درهمی یک شرکت در دبی
 17. آماده‌باش مدیریت بحران برای بارش‌ سیل‌آسا در ۷ استان
 18. قدم بعدیِ آزادسازی سواحل، رهاسازی سواحل نیست؛ بلکه آبادسازی است
 19. مازندران قطب پرورش ماهیان خاویاری کشور است
 20. دبیرکل سازمان ملل: حمله به «رفح» پذیرفتنی نیست
 21. خلجی: اهمیت و کارکرد روابط عمومی و اطلاع‌رسانی در جامعه پنهان نیست
 22. مرکز خدمات جامع سلامت شهرستان نظرآباد آغاز به کار کرد
 23. دستگیری سارقان موبایل قاپ در البرز
 24. دیدار معاون رییس جمهور با خانواده شهید مدافع حرم در کرج
 25. تمام ظرفیت ها برای مشارکت مردم در جهش تولید مورد استفاده قرار می گیرد
 26. نرخ بیکاری البرز به ۷.۴ درصد رسید
 27. معاون حقوقی رییس جمهور از پیشرفت پروژه‌ پل های B0 و B1 بازدید کرد
 28. شهرستان شدن کمالشهر، ماهدشت و محمدشهر درخواست ما از دولت است
 29. رییس فدراسیون فوتبال ایران با همتای فلسطین دیدار کرد
 30. شیخ سلمان: حمایت قاطع ما از فلسطین ادامه خواهد داشت
 31. مشهد زیر آب رفت!
 32. نیروگاه بوشهر اواخر خرداد به مدار برمی‌گردد
 33. پاسخ وزیر خارجه هند به تهدیدهای آمریکا در مورد توافق چابهار
 34. تاکید رئیسی بر تسریع ارائه مشوق‌های ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده
 35. دادگاه فرزندان معاون اول سابق قوه قضاییه علنی است
 36. فولاد و سیمان مسکن حمایتی تضمین شد
 37. اسلامی: ایران ظرفیت گسترده‌ای در بخش‌های مختلف هسته‌ای دارد
 38. اسرائیل از هوا و زمین نوار غزه را می‌کوبد
 39. تلاش بی‌ثمر رژیم صهیونیستی برای فرار از تعلیق
 40. گلایه کشاورزان از تخصیص ارز ترجیحی به واردکنندگان