چهارشنبه، 23 خرداد 1403 23:32
32612 اقتصادی 1403/02/27 - 15:04

رییس سازمان شیلات ایران:

مازندران قطب پرورش ماهیان خاویاری کشور است

رییس سازمان شیلات ایران، مازندران را قطب پرورش ماهیان خاویاری کشور دانست و گفت: سال گذشته یک‌هزارو ۳۵۰ کیلوگرم خاویار پرورشی و ۱۱۰ تن گوشت ماهیان خاویاری از این استان به خارج صادر شد که ارزآوری خوبی داشته است.

به گزارش دیوان نیوز، سید حسین حسینی روز پنجشنبه همزمان با سفر استانی هیات دولت به مازندران در بازدید از طرح های شیلاتی استان افزود: طرح توسعه پرورش ماهیان خاویاری در کشور یکی از اولویت‌های مهم شیلات است.

وی ادامه داد:‌ در زمان حاضر پنج هزار تن گوشت ماهیان خاویاری پرورشی تولید و به بازار عرضه می شود که در این راستا مازندران به تنهایی با ۴۷ واحد فعال و بزرگ پرورش ماهیان خاویاری ۵۲ درصد گوشت و ۴۷درصد خاویار پرورشی کشور را تولید و عرضه می کند.

معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران در ادامه پرورش ماهیان خاویاری را یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی و مورد حمایت دولت برشمرد که می‌تواند در تامین بخش مهمی از پروتئین موردنیاز جامعه، اشتغالزایی و درآمد نقش مهمی ایفا کند.

حسینی با بیان این که پایانه صادراتی محصولات شیلاتی و ماهیان خاویاری در جویبار با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی مورد اهتمام دولت قرار گرفته است، گفت: برای تکمیل و بهره برداری از آن به پنج هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی نیاز است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه سالیانه ده ها میلیون قطعه بچه ماهی به منظور حفظ و بازسازی ذخایر آبزیان دریایی در مراکز بازسازی و حفاظت از ذخائر ژنتیکی در استان مازندران تولید می شود، افزود: امسال این طرح در ۶۰ واحد در قالب ایجاد ۴۵ استخر در زمین‌های ساحلی مجاور «شرکت‌های تعاونی صیادی پره» و توسط خود صیادان و ساخت چهار واحد استخر در مجاورت رودخانه های مهم شیلاتی و طرح حفاظت از مهاجرت آبزیان دریایی به مناطق بالادست ۱۱ رودخانه اجرا شده است که پیش بینی می شود بیش از ۳۰ میلیون قطعه بچه ماهی سفید تکثیر و در دریا رها سازی شود.

حسینی سایت بندر صیادی امیر آباد بهشهر را یکی از سایت مهم طرح کمک به تکثیرطبیعی آبزیان دریایی برشمرد و گفت: مناطق شرقی استان مازندران به ویژه منطقه میانکاله به دلیل شرایط اقلیمی و جغرافیایی فاقد رودخانه‌های مهم شیلاتی است که در همین راستا شیلات با نگاه ویژه با کمک صیادان منطقه طرح احداث استخر در این سایت را برنامه ریزی کرد که بچه ماهیان تکثیری در این سایت تنها در سواحل تعاونی‌های صیادی مستقر در همین منطقه در دریا رها سازی می شوند.

رییس سازمان شیلات ایران شرکت پرورش ماهی خاویاری چالباش کاسپین با ظرفیت تولید ۳۰۰ تن گوشت ماهیان خاویاری و ۱۰ تن خاویار در مازندران را یک فرصت مهم در افزایش ارزآوری برای کشور توصیف کرد و گفت: از این شرکت برای دریافت ۶هزار میلیارد ریال تسهیلات حمایت دولیی می شود.

حسینی به اهمیت فعالیت صنایع شیلاتی در مازندران نیز اشاره و بیان کرد: در زمان حاضر ۴۱ واحد صنایع شیلاتی در بخش های مختلف تولید کنسرو ماهی، عمل آوری، پودر ماهی در مازندران فعالیت دارند که سالیانه حدود ۳۲ هزار تن انواع آبزیان به ارزش ۴۰ هزار میلیارد ریال عمل آوری می‌شود.

میزان تولید مازندران در بخش شیلاتی سالانه بیش از ۱۳۰هزار تن است و از این میزان تولید سالانه ۶ تا ۱۲ هزار تن انواع محصولات شیلاتی به کشورهای مختلف صادر می شود که ارزش اقتصادی آن حدود ۱۰ تا ۲۰ میلیون دلار است.

شیلات مازندران دارای سه هزارو ۹۰۰واحد آبزی پروری با بیش از ۹هزار نفر و تولید بیش از ۱۰۷ هزار تن در بخش آب های داخلی در تامین بخشی از پروتئین جامعه نقش مهمی دارد.

ماهیان خاویاری اگر چه مهم ترین ذخیره ژنتیکی دریای خزر هستند و به سبب ارزش غذایی و اقتصادی بالا عنوان «مروراید سیاه» را با خود دارد، ولی بهره برداری بی‌رویه همسایگان خزر به ویژه در بخش شمالی و بی توجهی به بازسازی ذخایر سبب شد تا صید این گونه از سال ۲۰۱۰ میلادی ممنوع شود.

ماهیان خاویاری دریای خزر همانند ماهیان استخوانی رودکوچ هستند به این معنی که تخم ریزیشان را با کوچ کردن موقتی به مصب رودخانه های منتهی به دریای خزر انجام می دهند. همین کوچ موقتی هم مهم ترین علت دست اندازی بی حد و حصر قاچاقچیان و افراد سودجو به این گونه بوده که سبب شد تا صید آن از دریای خزر به طور کلی تا بازسازی ذخایر آن ممنوع شود.

فصل تخم ریزی ماهیان خاویاری از نیمه دوم اسفند شروع می شود و تا پایان اردیبهشت ادامه می یابد ولی در روش تکثیر نیمه مصنوعی، تخم ها در مراکز تخصصی از ماهیان بارور استخراج و پس از تبدیل شدن به بچه ماهی به رودخانه های شیلاتی انتقال می یابد.

بچه ماهیان پس از مدتی زندگی در رودخانه راهشان را به دریا باز می کنند ولی در این مدت باید تحت مراقبت قرار گیرند تا صید نشوند و یا بر اثر تغییر دبی آب رودخانه یا آلودگی از بین نروند.

یکی از سختی های کار در بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری این است که این گونه ها در سن ۱۵ تا ۱۶ سالگی به مرحله تخم ریزی می رسند و به همین دلیل احتمال صید نشدن تا پیش از رسیدن به این سن بسیار کم است.

این ماهیان وقتی به سن تخم ریزی می رسند، به دهانه های رودخانه می روند و به همین خاطر هم تهدید صید شدن توسط جوامع محلی یا قاچاقچیان و سودجویان بیشتر می شود.

مازندران حدود ۱۳۰ رودخانه با شاخه های اصلی و فرعی دارد که ۲۴ رشته رودخانه به عنوان رودخانه مهم شیلاتی محسوب می شوند ولی لزوما ورودی تمامی این رودخانه های شیلاتی مسیر کوچ ماهیان خاویاری نیست و به همین دلیل هم شیلات مازندران چهار رودخانه را برای تکثیر نیمه مصنوعی انتخاب کرده است. فیل ماهی، ازون برون، قره برون و شیپ از مهم ترین گونه های ماهیان خاویاری دریای خزر هستند.



 1. اعزام دختران طلایی اصفهان به مسابقات قهرمانی هندبال جهان
 2. ضرورت کنترل و هدایت ویژه پروژه های عمرانی شهرداری
 3. واحد تولید کامیون تریلر با حضور وزیر صمت در اشتهارد به بهره‌برداری رسید
 4. آزادسازی ۱۶ هکتار اراضی کشاورزی در ساوجبلاغ
 5. ترافیک در آزادراه های البرز سنگین است
 6. ۳ باشگاه در خطر حذف از لیگ برتر فوتبال
 7. متروی تهران پیشرو در جهان / توسعه روند خودکفایی در عین ارزانی
 8. برپایی جشن کیلومتری غدیر در سراسر ایران و پنج کشور جهان
 9. شهادت یکی از فرماندهان حزب الله لبنان
 10. ۳ زائر ایرانی از ابتدای حج فوت شده‌اند
 11. به ناکارآمدی،جولان مدیران متخلف و چهره های پنهان اجازه تخطی یا تداخل نخواهیم داد/اعتبار و آبروی خودم را خرج احدی نخواهم کرد
 12. صاعقه، ساختمان شهرداری هشتگرد را به آتش کشید!
 13. پویش نذر قربانی در استان البرز آغاز شد
 14. شعب ویژه رسیدگی به پرونده اتباع غیرمجاز در البرز تشکیل می شود
 15. اختصاص ۳۰ جایگاه عرضه بهداشتی دام ویژه عید سعید قربان در البرز
 16. اهدای عضو کارگر محمد شهری جان سه بیمار را نجات داد
 17. افزایش تجهیزات جدید نیروی دریایی سپاه تا پایان سال
 18. آمریکا مهاجران غیرقانونی از روسیه را مستقیم اخراج می‌کند
 19. شرکت هواپیمایی اوکراین مقصر سقوط هواپیما در ایران شناخته شد
 20. سارق گوشواره‌های کودکان در شرق تهران بازداشت شد
 21. واکنش ایران به بیانیه سران آمریکا و فرانسه
 22. برنامه دومین روز تبلیغات رادیوتلویزیونی نامزد‌های ریاست‌جمهوری
 23. ایران - ازبکستان؛ تقابلی برای صدرنشینی
 24. شورای حکام تصمیم سیاسی گرفت/ قرار نیست مکانیسم ماشه فعال شود
 25. قطعنامه آتش‌بس پیشنهادی آمریکا با استقبال حماس تصویب شد
 26. اولتیماتوم به شرکت‌های تجهیزات پزشکی که ارز ترجیحی گرفته‌اند
 27. حمله پهپادی به پایگاه نظامی آمریکا در التنف سوریه
 28. محسنی اژه‌ای به دعوت رئیس شورای عالی قضایی قطر، عازم این کشور می‌شود
 29. سازمان‌های بین‌المللی شریک نسل کشی آمریکایی‌ها و رژیم صهیونسیتی در غزه هستند
 30. شکسته شدن درختان براثر وزش شدید باد در البرز
 31. استقلال نایب قهرمانی شایسته
 32. مهلت یک ماهه شهردار فردیس به مدیران؛ با مدیران ضعیف خداحافظی می شود
 33. آمریکا و انگلیس در جنایات «اردوگاه النصیره» نقش داشتند
 34. موقعیت آچمز اسرائیل؛ استعفا و فروپاشی از درون
 35. طرح ساخت آبراه از دریای خزر به خلیج فارس به کجا رسید؟
 36. تشکیل ۱۸ پرونده کلاهبرداری در خصوص بازیِ همستر
 37. زمان بندی تبلیغاتی ۶ نامزد مشخص شد / اولین مناظره؛ ۲۸ خرداد / ساعت مناظره‌ها؛ ۱۶ تا ۲۱
 38. تعرفه‌های رای چاپ شده؛ از ۲۵ خرداد به استان‌ها ارسال می‌شود
 39. ممنوعیت فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال
 40. روزانه ۲۳۰۰ سال عمر مردم در ترافیک تهران تلف می‌شود