چهارشنبه، 23 خرداد 1403 23:49
32721 ورزشی 1403/03/03 - 15:28

جنگ قهرمانی/ نبرد سخت برای کسب جام

حادثه شهادت رئیس جمهور محبوب ایران باعث شد سه هفته پایانی لیگ برتر ایران به تاخیر بیافتد. با این حال حساسیت‌های ویژه‌ای در صدر و قعر جدول رده بندی وجود دارد که در سه هفته انتهایی لیگ به اوج خود رسیده و شرایط منحصر به فردی را بر آن حاکم کرده است.

به گزارش دیوان نیوز،  استقلال تهران و پرسپولیس به عنوان مدعیان قهرمانی و تیم‌های استان خوزستان به عنوان جدیترین گزینه‌های سقوط قرار است سرنوشت لیگ بیست و سوم را رقم بزنند. با این مقدمه نگاهی به شرایط تیم‌ها در سه هفته پایانی لیگ خواهیم انداخت:

برنامه جدید

سازمان لیگ برنامه جدید سه هفته انتهایی لیگ را اعلام کرد. بر اساس این برنامه مسابقات باقی مانده در روزهای چهارم، هشتم و دوازدهم خرداد ماه برگزار خواهد شد. برنامه‌ای فشرده که در آن قرار است تیم‌ها هر چهار روز یک مسابقه را انجام بدهند. مسلما این فشردگی بر حساسیت‌های موجود خواهد افزود و تیم‌های ایرانی که غالبا در خصوص آماده سازی خود با مشکلاتی روبرو هستند، روزهای سختی را در این هشت روز تجربه خواهند کرد. به تعبیری خستگی حاصل از بازی‌های گذشته که در چند نوبت با وقفه روبرو شده است به علاوه استرس قهرمانی یا سقوط می‌تواند به نتایجی غیرمنتظره منجر گردد.

استقلال و حریفان سرسخت

اگر به شرایط حریفان استقلال در سه هفته پایانی نگاهی بیاندازیم، متوجه می‌شویم که آبی‌پوشان در انتهای لیگ با حریفانی سرسخت مواجه خواهند شد. نساجی مازندران هرچند با برد هفته گذشته شرایط بهتر و پایداری در جدول پیدا کرده است اما فاصله پنج امتیازی با قعر جدول آنان را در منطقه خطر نگه داشته و به همین دلیل در هر دو بازی خانگی خود به برد می‌اندیشند. این موضوع کار استقلال را در هفته بیست و هشتم در قائمشهر سخت‌تر از گذشته خواهد کرد. آبی پوشان درهفته بیست و نهم باید با گل‌گهری دیدار نمایند که از مدعیان جدی فتح جام حذفی است و از طرفی دغدغه قهرمانی و سقوط ندارد. موضوعی که باعث خواهد شد نماینده سیرجان با اطمینان خاطر بیشتری در مقابل استقلال صف آرایی کند. اما هفته انتهایی برای یاران جواد نکونام به دو علت سخت خواهد بود. پیکان در ورزشگاه خود میزبان استقلال است و اگر در هفته‌های پیش رو موفق نشود موقعیت خود را در جدول تثبیت کند، آن وقت برای امتیاز گرفتن از استقلال به آب و آتش خواهد زد.

پرسپولیس و بالانشینان

استقلال خوزستان حریف هفته بیست و هشتم پرسپولیس هرچند شکست سنگینی مقابل نساجی مازندران متقبل شد، اما کورسوی امیدی برای بقاء دارد و به همین جهت سرسختانه مقابل قرمزپوشان خواهد ایستاد. اما پرسپولیس بعد از مصاف با آبی‌پوشان اهواز در دوهفته پایانی به مصاف بالانشینان لیگ خواهد رفت. از طرفی شمس آذر در قزوین به دنبال اثبات شایستگی‌های خود خواهد بود و مس رفسنجان قصد دارد با برد پرسپولیس برای حریفان جام حذفی خط و نشان بکشد. نکته مهم در مورد پرسپولیس اینکه خستگی مفرطی در شاگردان اوسمار با توجه نزدیک شدن به پایان لیگ دیده شده و از طرفی استرس قهرمان نشدن نیز در بین کادر فنی این تیم به وضوح دیده می‌شود. موضوعی که شاید در دو بازی این تیم مقابل شمس آذر و مس رفسنجان به پاشنه آشیل آنان تبدیل شده و قهرمانی را از آنان بگیرد.

بحران داوری

شائبه‌های فساد در لیگ که در هفته‌های اخیر ابعاد جدیدی به خود گرفته است و یک طرف قضایای آن مباحث داوری می‌باشد، تبدیل به بحران داوری در هفته‌هایی شده است که نتایج آن تعیین کننده می‌باشد. قدر مسلم اینکه داوران ایران که در سلامت کامل بوده و بخش اعظم اشتباهات آنان سهوی است، با این بحران مسلما شرایط آنان تحت الشعاع قرار خواهد گرفت. موضوعی که چینش داوری را در انتهای لیگ حساس کرده و یقینا هر انتخابی با اعتراضات گسترده " قبل و بعد از بازی‌ها" روبرو خواهد بود.

گذرگاه سخت

باید اعتراف کرد هفته بیست و هشتم گذرگاه سخت لیگ در فصل جاری است. سرخابی‌ها با گزینه‌های سقوط دیدار خواهند داشت. پیکان به دیدار تراکتوری خواهد رفت که در اندیشه ارتقاء رتبه خود در جدول است. ملول بندرانزلی و مس رفسنجان نیز فارغ از جایگاه خود آمادگی خود را به رخ حریفان جام حذفی خواهند کشید. سپاهان که از قهرمانی جا مانده به هیچ عنوان نمی‌خواهد رتبه سومی را از دست بدهد. آن طرف هوادار در مصاف با سپاهان به رتبه دهم نظر دارد. صنعت نفت آبادان آخرین تلاش خود را مقابل شمس آذر خواهد کرد تا شاید در جدول صعود کند. دیدار فولاد خوزستان با ذوب‌آهن اصفهان علاوه برجذابیت‌های گذشته، برای نماینده خوزستان حیاتی است. در این بین باید در نظر داشته باشیم؛ چنانچه هر کدام از تیم‌های استقلال و پرسپولیس در مقابل حریفان این هفته امتیاز از دست بدهند، قهرمانی را به دیگری تقدیم خواهد کرد.

داستان میزبانی

داستان میزبانی هفته سی‌ام آنجا جالب می‌شود که در فصول قبل پرسپولیس تهران موفق شد بازی هفته آخر خود را در آزادی برگزار کند و به همین دلیل آبی‌پوشان پایتخت انتظار دارند این اتفاق در هفته پایانی برای آنان رقم بخورد. در این خصوص دو نکته قابل اشاره است؛ ابتدا اینکه دو تیم استقلال و پرسپولیس در همه ورزشگاه‌ها به علت حضور هواداران بی‌شمارشان وضعیت میزبانی دارند. نکته دوم اینکه متاسفانه ورزشگاه‌های نمایندگان تهران به جز سرخابی‌ها در خصوص وضعیت سکوها و شرایط میزبانی در پایین‌ترین حد خود بوده و این موضوع هرساله مشکلاتی را بوجود آورده است.

شرایط بقاء

وجه مشترک تیم‌های در آستانه سقوط اینست که همه آنها تقریبا از ابتدای فصل در پایین جدول دست پا زده و قصد دارند با جمع آوری امتیازات انتهای فصل، خود را در لیگ نگه دارند. عبدالله ویسی با نسخه سال گذشته، فولاد را هدایت کرده و تا اینجای کار ناموفق بوده است. سیروس پورموسوی هرچند مربی با دانشی بوده و نتایج فوق العاده‌ای در فصول قبل با تیم‌های مختلف کسب کرده، اما به نظر می‌رسد در استقلال خوزستان به بن بست تاکتیکی رسیده و تیمش سینوسی بازی می‌کند. آن طرف ساکت الهامی که همواره سیمای یک مربی موفق را داشته در فصل اخیر با نساجی مازندران دچار بحران شده است. پیکان نیز که محل رفت و آمد مربیان شده است از ابتدای فصل شرایط مناسبی نداشته و قصد دارد با عنایتی در لیگ بماند. با این تفاسیر شرایط بقاء کمی تا قسمتی سخت شده و به نظر می‌رسد سرنوشت سقوط کنندگان به هفته پایانی بکشد.

نبرد سخت برای کسب جام

فصل بیست وسوم ویژگی‌های خاص خود را دارد. ابتدا اینکه شرایط قهرمانی میلیمتری پیش رفته و هر دو مدعی منتظر لغزش حریف هستند. " موضوعی که در چند فصل گذشته کمتر اتفاق افتاده است." از طرفی هر دو باشگاه با تحولات مثبت و منفی زیادی روبرو بوده‌اند. آن طرف صدور بیانیه‌هایی که بیشتر حکایت از اتهامات دیگری دارد، تمرکز دو باشگاه را برهم زده است. بحث مجوز آسیایی که از هزارتوی مسایل مختلف گذشت، هرچند ختم به خیر شد اما انرژی سرخابی‌ها را گرفت. واگذاری آنان به بخش نیمه دولتی نیز علیرغم شفافیت‌هایی که وجود دارد، ابهاماتی را دامن زده است. همه این موارد نبرد برای کسب جام بیست و سوم را سخت و دشوار کرده است. نکته ظریف اینکه به نظر می‌رسد تمرکز مربیان وبازیکنان هر دو تیم بیشتر از مسایل فنی، معطوف تیم حریف و جریانات یکدیگر شده است. مدیران نیز قصد دارند خارج از مستطیل سبز جنگ مدیریتی خود را ادامه داده و امتیازات آن را جمع آوری کنند. در این شرایط باید منتظر اتفاقات غیرمنتظره نیز در صدر جدول باشیم.

 

روزنامه‌نگار: حسن صانعی پور 1. اعزام دختران طلایی اصفهان به مسابقات قهرمانی هندبال جهان
 2. ضرورت کنترل و هدایت ویژه پروژه های عمرانی شهرداری
 3. واحد تولید کامیون تریلر با حضور وزیر صمت در اشتهارد به بهره‌برداری رسید
 4. آزادسازی ۱۶ هکتار اراضی کشاورزی در ساوجبلاغ
 5. ترافیک در آزادراه های البرز سنگین است
 6. ۳ باشگاه در خطر حذف از لیگ برتر فوتبال
 7. متروی تهران پیشرو در جهان / توسعه روند خودکفایی در عین ارزانی
 8. برپایی جشن کیلومتری غدیر در سراسر ایران و پنج کشور جهان
 9. شهادت یکی از فرماندهان حزب الله لبنان
 10. ۳ زائر ایرانی از ابتدای حج فوت شده‌اند
 11. به ناکارآمدی،جولان مدیران متخلف و چهره های پنهان اجازه تخطی یا تداخل نخواهیم داد/اعتبار و آبروی خودم را خرج احدی نخواهم کرد
 12. صاعقه، ساختمان شهرداری هشتگرد را به آتش کشید!
 13. پویش نذر قربانی در استان البرز آغاز شد
 14. شعب ویژه رسیدگی به پرونده اتباع غیرمجاز در البرز تشکیل می شود
 15. اختصاص ۳۰ جایگاه عرضه بهداشتی دام ویژه عید سعید قربان در البرز
 16. اهدای عضو کارگر محمد شهری جان سه بیمار را نجات داد
 17. افزایش تجهیزات جدید نیروی دریایی سپاه تا پایان سال
 18. آمریکا مهاجران غیرقانونی از روسیه را مستقیم اخراج می‌کند
 19. شرکت هواپیمایی اوکراین مقصر سقوط هواپیما در ایران شناخته شد
 20. سارق گوشواره‌های کودکان در شرق تهران بازداشت شد
 21. واکنش ایران به بیانیه سران آمریکا و فرانسه
 22. برنامه دومین روز تبلیغات رادیوتلویزیونی نامزد‌های ریاست‌جمهوری
 23. ایران - ازبکستان؛ تقابلی برای صدرنشینی
 24. شورای حکام تصمیم سیاسی گرفت/ قرار نیست مکانیسم ماشه فعال شود
 25. قطعنامه آتش‌بس پیشنهادی آمریکا با استقبال حماس تصویب شد
 26. اولتیماتوم به شرکت‌های تجهیزات پزشکی که ارز ترجیحی گرفته‌اند
 27. حمله پهپادی به پایگاه نظامی آمریکا در التنف سوریه
 28. محسنی اژه‌ای به دعوت رئیس شورای عالی قضایی قطر، عازم این کشور می‌شود
 29. سازمان‌های بین‌المللی شریک نسل کشی آمریکایی‌ها و رژیم صهیونسیتی در غزه هستند
 30. شکسته شدن درختان براثر وزش شدید باد در البرز
 31. استقلال نایب قهرمانی شایسته
 32. مهلت یک ماهه شهردار فردیس به مدیران؛ با مدیران ضعیف خداحافظی می شود
 33. آمریکا و انگلیس در جنایات «اردوگاه النصیره» نقش داشتند
 34. موقعیت آچمز اسرائیل؛ استعفا و فروپاشی از درون
 35. طرح ساخت آبراه از دریای خزر به خلیج فارس به کجا رسید؟
 36. تشکیل ۱۸ پرونده کلاهبرداری در خصوص بازیِ همستر
 37. زمان بندی تبلیغاتی ۶ نامزد مشخص شد / اولین مناظره؛ ۲۸ خرداد / ساعت مناظره‌ها؛ ۱۶ تا ۲۱
 38. تعرفه‌های رای چاپ شده؛ از ۲۵ خرداد به استان‌ها ارسال می‌شود
 39. ممنوعیت فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال
 40. روزانه ۲۳۰۰ سال عمر مردم در ترافیک تهران تلف می‌شود