33038 البرز 1403/03/22 - 13:00

شعب ویژه رسیدگی به پرونده اتباع غیرمجاز در البرز تشکیل می شود

رییس کل دادگستری البرز با اعلام آمادگی برای تشکیل شعب ویژه در حوزه اتباع بیگانه در شعب، دادسراها و دادگاه‌های دادگستری کل استان البرز، بیان کرد: این شعب می‌توانند جرایم متعددی از جمله قاچاق اتباع، ورود غیرقانونی و به کارگیری غیرمجاز اتباع بیگانه را به سرعت مورد رسیدگی قرار دهند.

به گزارش دیوان نیوز، حسین فاضلی هریکندی روز سه شنبه در جلسه ساماندهی اتباع بیگانه در استان البرز تاکید کرد که بر این اساس هم برای ورود غیرقانونی و هم برای به کارگیری اتباع غیرمجاز، مجازات بازدارنده تعیین خواهد شد.

وی تصریح کرد: همه دستگاه‌ها در حوزه پیشگیری مسئولیت دارند و وظایف و همچنین اجرای مصوبات صرفا محدود به اعضای شورای پیشگیری از وقوع جرم استان نیست.
وی با بیان اینکه حضور ضابطه‌مند نیروهای ماهر و متخصص اتباع بیگانه در بیشتر کشورهای جهان پذیرفته شده است بر لزوم رعایت چارچوب‌های قانونی و لحاظ توانمندی و تخصص اتباع در حوزه نیروی کار تاکید کرد.
فاضلی هریکندی گفت: حضور بی‌ضابطه اتباع قطعا چالش‌هایی را پیش روی استان قرار می‌دهد و از نظر آماری تعداد پرونده‌های مرتبط با اتباع چه به عنوان شاکی و چه به عنوان متهم کم و معدود است، اما همین مقدار محدود نیز می‌تواند تبعاتی را داشته باشد.

رییس کل دادگستری استان البرز با اشاره به تبعات فرهنگی و اجتماعی حضور اتباع بیگانه، یادآور شد: در کنار تاثیرات مثبتی که حضور نیروهای متخصص و کارگران حرفه‌ای به همراه دارد، اما منشا برخی از جرایم و آسیب‌های اجتماعی در استان البرز از جمله تغییر کاربری‌های، ساخت و ساز و حفر چاه‌های غیرمجاز و همچنین حضور کودکان کار در سطح شهرها از تبعات حضور بی ضابطه و بدون نظارت اتباع بیگانه در استان است.

وی «ایجاد هماهنگی میدانی و پیگیری منظم پرونده‌های مرتبط با اتباع بیگانه و برگزاری نشست‌های مشترک با دستگاه‌های متولی امور اتباع بیگانه با هدف رفع موانع حقوقی و قانونی در اجرای سیاست‌های مصوب نظام و ساماندهی اتباع بیگانه و مطالبه اجرای دقیق قونین مربوط از دستگاه‌های مسئول و برخورد بازدارنده با ترک فعل‌های مسئولین ذی ربط» را از اهداف برنامه‌های عملیاتی دادگستری کل استان البرز در سال ۱۴۰۳ برشمرد و افزود: بر این اساس دادستان مرکز استان و همه دادستان‌های استان ماموریت پیگیری این برنامه را در سال جاری بر عهده خواهند داشت.

فاضلی هریکندی در بخش دیگری از سخنان خود، بکارگیری غیرمجاز اتباع بیگانه به خصوص اتباع غیرمجاز در حوزه‌های مربوط به تهیه، توزیع و عرضه مواد غذایی که به بهداشت و سلامت مردم مرتبط است را غیرقابل پذیرش دانست و متذکر شد: حضور اتباع در حوزه‌های مرتبط با سلامت مردم قابل اهمال نیست و کارفرمایان و دستگاه‌های متولی و مسئول باید نظارت دقیق داشته باشند. نظارت بر هرگونه واگذاری امکان استیجاری به اتباع؛ تشدید نظارت بر اشتغال غیرقانونی اتباع توسط کارفرمایان؛ تشکیل کارگروه اشتغال با عضویت ادارات ذی ربط و احصای نیازمندی‌های واحدهای تولیدی و تهیه لیست مشاغلی که به حضور اتباع نیاز است؛ رسیدگی سریع و برخورد قاطع با کارفرمایان متخلف؛ به روز رسانی لیست اتباع خارجی مجرم؛ شناسایی، ساماندهی و تعیین تکلیف کودکان کار و متکدی تبعه خارجی، تشکیل کارگروه‌های ساماندهی اتباع خارجی در شهرستان‌ها توسط فرمانداری‌ها، آگاهی بخشی درباره تبعات قانونی، فرهنگی و اجتماعی ازدواج بانوان ایرانی با اتباع خارجی از سایر دستورات رئیس کل دادگستری استان البرز بود که به عنوان مصوبات این نشست به تصویب رسید. حسن مددی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز نیز در این نشست با انتقاد از اجرای طرح سرشماری اتباع بیگانه غیرمجاز تصریح کرد: اجرای این طرح نباید موجبات قانونی فرض شدن حضور اتباع غیرمجاز باشد و قطعا از نظر دستگاه قضایی ورود اتباع غیرمجاز به کشور جرم بوده و مجازات قانونی در نظر گرفته خواهد شد.

وی در ادامه نظارت‌های انجام شده توسط اصناف، اداره کار و رفاه اجتماعی و اداره صنعت، معدن و تجارت را ناکافی دانست و از اداره کل بازرسی استان خواست درباره عملکرد ادارات مذکور در زمینه اتباع غیرمجاز ورود داشته باشد. آرش استکی، رییس دادگستری کرج نیز از نبود سیاست واحد در سطح کشور و استان درباره اتباع بیگانه انتقاد کرد و گفت که این سیاست‌های دوگانه، چالش‌هایی را در زمینه بکارگیری یا عدم بکارگیری نیروهای متخصص خارجی پیش آورده است. فرید نجف‌نیا، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز نیز گفت: در حال حاضر تعداد ۶۰ نقطه در استان البرز به عنوان مراکز تجمع اتباع خارجی شناسایی شده است.وی افزود: سه شهرستان ساوجبلاغ، چهارباغ و کرج به ترتیب دارای بیشترین فراوانی مراکز سکونت و اشتغال اتباع خارجی در استان هستند. سیروس دهقان شیری، مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان البرز نیز در این نشست با ارائه گزارشی درباره آخرین وضعیت اتباع در استان بیان کرد: بر اساس برآوردها تعداد اتباع خارجی غیرمجاز در استان حدود ۴۱ هزار نفر است که اقدامات متعددی برای شناسایی و بازگرداندن آن‌ها در سال گذشته اجرایی و بر این اساس بیش از ۳۳ هزار تبعه غیرمجاز به وطنشان بازگردانده شدند. وی درباره شناسایی کارفرمایان متخلف یادآور شد: در سال گذشته یک هزار و ۶۵۴ مورد بازرسی از واحدهای صنفی انجام شد که منجر به شناسایی ۲هزارو ۴۹۱ نفر اتباع غیرمجاز و تشکیل پرونده برای ۱۵۱ کارفرما شد. 1. آزادسازی واردات خودرو؛ اقدام دولت سیزدهم برای حمایت از مصرف‌کنندگان است
 2. نیروگاه ۶۵ ساله معدن چادرملو در مدار تولید /کمک به پایداری شبکه برق
 3. «میثاق» گره‌گشای ترافیک رشت
 4. رییس مرکز تحقیقات وزارت تعاون: ۷۶۰ هزار کارگاه کوچک در کشور دایر است
 5. بیش از هفت هزار فرصت شغلی در بخش خدمات قم ایجاد خواهد شد
 6. پردیس ایر فاقد مجوز سازمان هواپیمایی کشوری است
 7. دستگیری فردی که «جو بایدن» را تهدید به مرگ کرده بود
 8. طلا و سکه ارزان شد
 9. هفدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت برگزار می‌شود
 10. درگیری مسلحانه در پیرانشهر ۲ مجروح داشت
 11. کشتی‌گیر لرستانی قهرمان آسیا شد
 12. انفجار یک انبار مهمات در جنوب بغداد
 13. حضور رئیس جمهوری منتخب در آئین یادبود مرحوم حاج سید جواد حجازی
 14. تیم کشتی آزاد نونهالان در قهرمانی آسیا سوم شد
 15. احکام جدید بازنشستگان صادر می شود
 16. ایران بازی را تغییر می‌دهد!
 17. کاهش ۱۷ درصدی جرائم و افزایش احساس امنیت در استان کرمانشاه
 18. هر فرد دارای کدملی می‌تواند یک خودرو وارد کند/ارز باید منشاء خارجی داشته باشد
 19. ۱۵ میدان گازی جدید توسعه می‌یابد
 20. تردد از کرج و آزادراه تهران - شمال به سمت چالوس ممنوع شد
 21. علت فرود نامتعارف هواپیمای تهران- کرمان در دست بررسی است/ سلامت کامل مسافران
 22. هندبالیست‌ها با صدرنشینی صعود کردند
 23. اعضای شورا و شهردار یکی از شهرهای البرز به اتهام اختلاس و ارتشا تعلیق شدند
 24. توقف اتوبوس‌ها به بهانه عدم‌ امکان بکارگیری راننده توجیه ندارد
 25. تنور گازی ما نمونه مشابه ایرانی و خارجی ندارد
 26. ملی پوش جهادگر البرزی با انگشتر اهدایی رهبری زمینه آزادی هفت زندانی را فراهم آورد
 27. اصفهان میزبان دانش‌آموزان ۴۳ کشور در المپیاد جهانی فیزیک است
 28. بومی‏‌سازی میکروسکوپ تصویربرداری فازی
 29. شناسایی و احضار عاملان هتک حرمت در روز عاشورای حسینی در کرج
 30. مدیرعامل شرکت آب منطقه ای: کشاورزان البرز برای هوشمند سازی چاههای آب اقدام کنند
 31. مدیرعامل آبفا البرز: ظرفیت تصفیه خانه پساب شهرجدید مهستان ۲ برابر شد
 32. البرز میزبان مسابقه های دوچرخه سواری کشور شد
 33. افزایش ۳.۵ درصدی اهدای خون در البرز
 34. هشدار استاندارد البرز در خصوص ایمنی خودروهای دوگانه سوز
 35. تعلیق تمام اعضای شورای شهر و شهردار یکی از شهرهای البرز
 36. آغاز طرح ساماندهی ناوگان حمل ونقل عمومی البرز برای خدمات رسانی اربعین
 37. تعداد شهدای نوار غزه به ۳۸هزار و ۷۹۴ نفر رسید
 38. هوش مصنوعی به کمک دانشجویان می‌آید
 39. «فرهاد مشیری» هنرمند نقاش درگذشت
 40. تایپه: روابط تایوان و آمریکا ناگسستنی است