31590 یادداشت 1402/09/20 - 11:50

در دیدار تیم‌های استقلال تهران و فولاد خوزستان اتفاق افتاد!

حرکاتی که زیبنده فوتبال ما نبود!

در دیدار تیم‌های استقلال تهران «میهمان» و فولاد خوزستان «میزبان» شاهد اتفاقات ناهنجار و عدم رعایت میزبانی و بی‌فرهنگی در ورزش به‌ويژه فوتبال در«لیگ برتر» باشگاه‌های کشور بودیم که به میدان جنگ و لشکرکشی سلم و تور داخل زمین و تماشاگران سکونشین بدل شده بود و از سوی تعداد معدودی هوادار که طبق معمول *تماشاگر نما* نامیده می‌شوند، باران بطری‌های پلاستیکی آب آشامیدنی و اشیا بود که به سوی بازیکنان استقلال باریدن گرفته بود و متأسفانه از مأموران حاضر در سکوهای تماشاگران هم کاری ساخته نبود!

به گزارش دیوان نیوز؛ در دیدار تیم‌های استقلال تهران «میهمان» و فولاد خوزستان «میزبان» شاهد اتفاقات ناهنجار و عدم رعایت میزبانی و بی‌فرهنگی در ورزش به‌ويژه فوتبال در«لیگ برتر» باشگاه‌های کشور بودیم که به میدان جنگ و لشکرکشی سلم و تور داخل زمین و تماشاگران سکونشین بدل شده بود و از سوی تعداد معدودی هوادار که طبق معمول *تماشاگر نما* نامیده می‌شوند، باران بطری‌های پلاستیکی آب آشامیدنی و اشیا بود که به سوی بازیکنان استقلال باریدن گرفته بود و متأسفانه از مأموران حاضر در سکوهای تماشاگران هم کاری ساخته نبود!

حرکاتی که دور از فرهنگ ایرانی در میهمان‌نوازی و زیبنده فوتبال کشورمان نبود که به احتمال زیاد شیخ‌نشینان خلیج فارس هم نظاره‌گر این صحنه‌های چندش آور بودند!

مگر نه اینکه بارها مقامات مسئول و عوامل اجرایی مسابقات توصیه می‌کنند «بازی جوانمردانه» را رعایت کنید؟  این بود بازی جوانمردانه؟! برخوردهای عمدی و سهوی، مصدومیت‌هایی که منجر به تعویض‌های اجباری می‌شد بازی جوانمردانه بود؟

از آن‌سو نیز رفتار ناشایست افراد افراطی که با پرتاب اشیا به سوی بازیکنی که مأمور زدن ضربه کرنر بود به وضعیت ناهنجاری که در میدان حاکم شده بود، دامن می‌زد!

با نهایت تأسف برخی از تماشاگران از القاب و الفاظی نسبت به داور و بازیکنان استفاده می‌کردند که اصلاً شایسته جامعه ورزش و به هیچ وجه زیبنده فوتبال ما نبود!

نگاهی به آنچه که در ورزشگاه‌های ما می‌گذرد و اهانت‌های بسیار زشتی که هواداران یک تیم ویا تماشاگرنماها نسبت به بازیکنان و داوران می‌کنند به خوبی می‌تواند وخامت بی‌فرهنگی در ورزش را به عینه مشاهده کرد!

ما چگونه بدون در نظر گرفتن بار معنایی الفاظ رکیکی که نثار بازیکنان و داوران می‌شود، چشم‌ها را فرو می‌بندیم و گوش شنوایی نداریم و اجازه می‌دهیم یک یا چند تماشاگرنما هرچه را که می‌خواهند بَر زبان جاری کنند و هر کاری هم که دوست دارند در میادین ورزشی انجام دهند و طراوت و شادابی، جذابیت‌های بازی‌ها را نادیده انگارند و دست به اعمال ناشایست بزنند؟!

در عالم اندیشه و ارائه راه‌ حل و عالم تضارُب و برخورد افکار و نظارت؛  ناظران فدراسیون چه وظایفی برعهده دارند؟

گناه داوران چیست که با کوله‌باری از فُحش و ناسزا و سخنان آزار دهنده برخی از بازیکنان و مربیانی  که دریافت‌های میلیاردی دارند باید با خود به خانه‌هایشان ببرند؟!

گروهی هم به ناسزاگویی اکتفا نمی‌کنند و بدون حُجّت و دلیل و برهان به تهدید و ارعاب و تیز کردن تیغ تهمت وافترا می‌پردازند و مراقب کلام و ادبیاتی نیستند که بر زبان جاری می ‌نند.

و امّا هریک از کارشناسان داوری قضاوت‌های خاص خود و متفاوتی را در مورد سید علی اصغر موُمنی ابراز داشتند! حسین عسگری داور ارشد بین‌المللی و بازنشسته فوتبال عنوان داشته اغلب صحنه‌های بازی بسیار پیچیده و نامفهوم بود و فیلمبرداری به گونه‌ای بوده که تشخیص را دشوار نموده!

با این حال معتقد است آرمین سهرابیان با ضربه‌ای که در دقیقه ۳۰ به صورت سینا مریدی وارد کرد، باید اخراج می‌شد!

حیدری دیگر داور بین‌المللی  معتقد است ضربه آنقدر شدید نبود که منجر به اخراج  آرمین سهرابیان شود فقط یک کارت زرد باید می‌گرفت.

ناظر فدراسیون با توجه به وخامت  مشکلاتی که در امر برگزاری مسابقه شاهد بود به مسئولان برگزاری مسابقه می‌گوید اگر پرتاب بطری‌های آب و اشیا ادامه داشته باشد بازی را تعطیل خواهد کرد! که باید اذعان کنیم مشکل اصلی فوتبال به پاره‌ای از بی برنامگی‌ها و سردر گمی فدراسیون و کمیته داوران ربط پیدا می‌کند که طبق معمول و عادت در چینش داوری و ناظری دقت عمل لازم را ندارند! و از داشته‌های خود به خوبی استفاده نمی‌کنند!

در مورد قضاوت اشکان خورشیدی در بازی تیم‌های پرسپولیس و هوادار نیز حرف و حدیث‌ها بسیار است ! برخی او را متهم به پرسپولیسی می‌کنند و گروهی از هواداران متعصب قرمز پوشان در صفحات مجازی وی را  استقلالی می‌دانند.

برای رفع این چالش کمیته داوران باید به گونه‌ای داوران را چینش کند که مانع از این بازتاب‌ها شود.

در مورد سخنان جنجالی محمود فکری که گفته می‌شود طبق قوانین جدید باید با محرومیت از سوی فدراسیون فوتبال مواجه شود نیز بحث‌هایی در صفحات مجازی مطرح شده است که باید منتظر تصمیم نهایی فدراسیون فوتبال در این زمینه باشیم.

از بحث اصلی که بَر محور قابلیّت اخلاقی و فرهنگ در ورزش باید حرکت کند و تداوم داشته باشد دور نشویم. تعلیم و تربیت لیدرهای تیم‌های پرطرفدار اجتناب‌ناپذیر و امری است لازم الاجرا. معهذا در تحلیل کلی می‌توان گفت که قابلیت ایجاد نظم و انضباط وشناخت وظیفه و تبعیّت از مقررات و قوانین باید مبنای نگرش‌ها و ارزش‌های فردی و جمعی؛ منطبق با قانون‌گرایی باشد که در این صورت می‌توان، محیطی سالم و دور از حواشی و جنجال را  در ورزش به‌ویژه فوتبال حاکم کرد.

نویسنده: اصغر قلندری 1. شناگر اصفهانی رکورد ملی خود را جابه‌جا کرد
 2. برگزاری اولین گردهمایی مشترک رؤسای هیئت‌ها، انجمن‌های ورزشی و  مسئولان کمیته‌های پارکور کشور
 3. درهای نمایشگاه رسانه های ایران باز شد
 4. افزایش دو و نیم برابری بودجه فرهنگی شهرداری کرج
 5. آیین تحلیف اعضای هیئت منصفه مطبوعات البرز برگزار شد
 6. گرم‌ترین آذر ۳۳ سال اخیر کشور ثبت شد
 7. خواص بسترساز مشارکت حداکثری در انتخابات شوند
 8.  روایت تکراری اختلاف و التهاب
 9. یک هشتم لیگ قهرمانان آسیا؛مشابه ولی متفاوت
 10. نقش «اقتصاد مقاومتی» در عبور از تنگنای تحریم
 11. ابراز شادی و خوشحالی بعد از پیروزی، جُرم محسوب می‌شود ؟!
 12. به بهانه آغاز دوباره مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران
 13. زمین چمن مصنوعی روستای خورچان افتتاح شد
 14. «حمل و نقل» پیش شرط بهبود وضعیت صادرات و واردات در کشور
 15. تاج منتسب به سپاه است؟
 16. توافق با عراق برای تامین ۵۰ میلیون متر مکعبی گاز در روز
 17. بیست و یکمین جشنواره تولید ملی - افتخار ملی با حضور مقامات کشور
 18. افزایش قیمت خودسرانه قالیشویی و خشکشویی ممنوع است
 19. سهمیه جدید وام ۲۰۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن ابلاغ شد
 20. ۵۰۰ میلیون مسدوی خودروهای وارداتی آزاد شد
 21. انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان ۴ کمیسیون گردشگری اتاق‌های بازرگانی ایران، البرز، اصفهان و قم
 22. زمان واریز عیدی کارمندان اعلام شد
 23. زمان واریز اعتبار تشویقی کالابرگ به حساب‌ها
 24. مهمترین برنامه‌های نمایشگاه رسانه‌های ایران تشریح شد
 25. تغییر کاربری زندان رجایی‌شهر تصویب شد
 26. آیین گشایش نمایشگاه رسانه‌های ایران با حضور وزیر ارشاد
 27. آماده سازی طرح های تغذیه مصنوعی البرز برای جذب سیلاب
 28. توسعه گردشگری کشاورزی نقطه عطفی در رونق گردشگری استان البرز
 29. سرپرست روابط عمومی سازمان غذا و دارو منصوب شد
 30. فردیس به عنوان متراکم‌ترین شهر کشور به نگاه ویژه‌ای برای جبران کمبودها نیاز دارد
 31. بیش از ۷۰ درصد درختان کرج هرس شدند
 32. اگر کشتی ایران توقیف شود عمل متقابل انجام می‌دهیم
 33. اعتبار پروژه‌های شهرستان فردیس به ۱۴۷۰ میلیارد تومان رسید
 34. فتح بازی شهرآورد، توسط سربازان گیتی‌پسند
 35. ایران و قطر بهترین تیم‌های ملی دنیا در سال جدید
 36. اوجی: تا پایان امروز خطوط گاز به مدار بر می‌گردد
 37. لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ اصلاح شد
 38. گام دوم احیای دریاچه ارومیه آغاز شد
 39. گاز ادارات زنجان قطع و برای صنایع محدود شد
 40. انفجار خرابکارانه در ۲ نقطه خط سراسری انتقال گاز